Svake srijede popodne desetak malenih pametnih glavica pod vodstvom magistra ranog i predškolskog odgoja Klare Petrić i Ane Lazarević, dva sata upijaju dodatna znanja i propitkuju svijet oko sebe.
Na Skalicama, u vrtiću Koralj se sastaju malene bistrice, u dobi od pet do sedam godina, u igraonici 'potencijalno darovite djece'. Djeca su sama dala ime svojoj skupini 'Valci znalci'. Jednostavno, valovi su svud oko nas, gibanje je sve...
A baš o 'gibanju', i važnosti učenja kroz igru i u prirodi je prof.dr. sc. Julije Meštrović pričao s djecom. Oduševljena djeca su se nakon slušanja dr. Meštrovića, koji sebe nastavlja nesebično davati i u mirovini, popela na stablo ispred vrtića Koralj. Dogovor je pao za zajedničkim odlaskom na Marjan.
Prof. Meštrović je, inače, došao kao gost nakon aktivnosti koje su imali u Tjednu mozga.
- Pojavio se i dogodio se naprosto 'boom'. Pričao im je o doktorima za djecu, o srcu, mozgu... Na jedan skroz blizak način je približio djeci medicinu. Od naglaska na igru za razvoj mozga, posebice u vrijeme mobitela kada su djeca izložena drukčijim impulsima. Pitao ih je tko se od njih popeo na stablo, o važnosti kretanja u prirodi, a imamo naš Marjan ovdje... Ta jedna skroz drukčija perspektiva oduševila je djecu - priča nam Klara.
Radi se, inače, o potencijalno darovitoj djeci kojoj je potreban individualiziran pristup, potencijali su im različiti, od istraživačkih, lingvističkih do logičko matematičkih. Provode dosta vremena vani, kao i u posjetama raznim institucijama.
Upravo je dr. Meštrović naglasio tu važnost razvoja i učenja kroz igru, sve s pravim ciljem - razvijanje 'malih sivih stanica'. Otvorenost životu. A ne 'digitalnoj demenciji', smanjivanju pamćenja koja prijeti generaciji dječice ovisne o mobitelima.
- Imali su priliku vidjeti, čuti, osjetiti koliko je čovjek koji je zaista velik svojim profesionalnim znanjem i statusom, ljudskom hrabrošću, autentičan, a svojim djelom istovremeno sasvim jednostavan. Toliko blizak, topao, s djecom je uživao srcem i dušom, nastojeći ostaviti poruku - važno se što više po Marjanu gibati svojim vlastitim tijelom! - opisale su odgajateljice.
Ostavili su djeca i 'tete' neizbrisiv trag i na dr. Meštrovića, a svoju zahvalu i osjećaje pretočili su u stihove:
'Jeli doktor biti lako?
Može li to baš svatko?
Jer pomagati ljudima,
(iz)liječiti ih,
biti sposoban tako pomoći,
to je sigurno
i teško i slatko.
Sigurno za to moraš
imati neke super moći!
Pedijatar, fizijatar,
je li to pravi čovik?
Ili neki imperator,
kralj, car?
Možda čarobnjak?
Ili neki avatar?
Pitanja su različita, mnoga,
npr. koji te doktor liječi
kad imaš ravna stopala,
ili te boli noga?
A kad te boli srce?
Ili duša?
To mora bit' ne'ko
'ko puno o tome zna
i jako dobro sluša.
A 'ko je stručan
za našu glavu,
naš moćan um?
Kad ni nama samima
nije u cijelosti poznat
taj vijugavi drum.
Biti doktor je
i znanje
i ljubav
i moć
i snaga,
hvala Vam Julije
što ste kod
Valaca znalaca došli,
sa stručnim, dragim ljudima
svaka nam je tema,
a pogotovo ova, draga.'
Što se tiče igraonice Valci znalci, potpuno drukčiju aktivnost u sklopu predškolskih ustanova osigurao je Dječji vrtić Marjan na čelu s ravnateljicom Ani Mrnjavac.
Magistre ranog i predškolskog odgoja Ana i Klara, s mnogo stručnosti, predanosti i stvaralačkog duha kreiraju sigurno, poticajno i inspirativno okruženje za potencijalno darovitu djecu. Igraonica je temeljena na prepoznavanju i poticanju individualnih snaga, interesa i potreba svakog djeteta.
- Naša priča je autentična jer svako dijete doživljavamo kao jedinstveno biće. Kroz pažljivo osmišljene aktivnosti djeca razvijaju svoje jake strane, ali i hrabro izlaze iz zone komfora, učeći uvažavanje, suradnju i kreativno izražavanje. Beethoven i Newton mogu se susresti u istoj igri, dok ih Tesla s osmijehom promatra, jer kod nas se znanje uči kroz igru, ravnotežu uma i tijela i životnu radost - opisuju.
Roditelji su im aktivni partneri, osobito oni čija djeca redovito pohađaju igraonicu, kao i oni uključeni kroz individualne podrške.
Nakon svake igraonice šalju im pisana i video izvješća o aktivnostima, temama i zapažanjima, uz stručne uvide, kako bi zajedno gradili dublje razumijevanje i podršku djeci.
Ponosne su na suradnje s inspirativnim pojedincima iz različitih područja, poput prof. dr.sc. Julija Meštrovića, prof. dr sc. Monike Mladenović, prof. dr. sc. Danijela Pušića te s brojnim fakultetima, od PMF-a Medicinskog, Kemijsko-tehnološkog, Pomorskog i stručnjacima.
- Mnoge od tih suradnji prerasle su u prijateljstva, obogaćujući naš zajednički rad. Sve što radimo nosi pečat profesionalne i životne radosti, i upravo je to naš autentičan zaštitni znak - složne su Klara i Ana.
Tri godine, otkako je oformljena igraonica za potencijalno darovitu djecu, pripremaju se studiozno za svaki sat s 'Valcima znalcima'. Zajedno uče i rastu...