Gospodarsko vijeće Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Split održalo je sjednicu u postirskoj Sardini i tom prigodom posmrtno dodijelilo priznanje za životno djelo svom istaknutom, prerano preminulom članu Mislavu Bezmalinoviću, dugogodišnjem direktoru Sardine.
'Želja nam je bila održati sjednicu Gospodarskog vijeća upravo u Sardini kako bismo još jednom odali počast Mislavu Bezmalinoviću i izrazili zahvalnost na njegovom radu, angažmanu i doprinosu, kako kroz tijela same Komore tako i u cijelom sektoru ribarstva i prerade ribe', rekao je predsjednik HGK - Županijske komore Split Joze Tomaš.
Priznanje je u ime obitelji primila Mislavova supruga Monika Bezmalinović.
Poseban dio sjednice bio je posvećen aktualnim globalnim temama. Glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja održao je izlaganje na temu 'Američke carine, Europska unija i utjecaj na Republiku Hrvatsku', u kojem je analizirao moguće ekonomske posljedice aktualne trgovinske politike SAD-a na zemlje članice EU te posebno na hrvatsko i gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije.
'Neizvjesnost je trenutno u svijetu povećana te se zbog carina očekuje pad izvoza u SAD. 3,5 posto hrvatskog robnog izvoza odnosi se na SAD, stoga izravan utjecaj za Hrvatsku neće biti toliko velik kao u slučaju ekonomija s većim udjelom izvoza u SAD poput Njemačke ili Italije, ali će se taj utjecaj osjetiti neizravno, kroz lance opskrbe u kojima posluju hrvatski gospodarstvenici', rekao je Šaravanja.
Šaravanja je istaknuo ozbiljan posao koji Europske komisija provodi kako bi se učinci carina ublažili te Hrvatska, kao članica EU, ima prednost što Komisija pregovara ugovore o slobodnoj trgovini u ime EU s raznim potencijalnim partnerima, što našim izvoznicima otvara mogućnost da djelomično nadomjeste mogući pad izvoza u SAD.
Hrvatska, čiji je gospodarski rast u 2024. bio među najvišima u EU, i ove godine ostaje među najbrže rastućim članicama. Najveći je rast dodane vrijednosti u prošloj godini ostvaren u građevinarstvu, od gotovo 15 posto.
Gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije najveće je županijsko gospodarstvo Jadranske Hrvatske, koje proizvodi 9 posto BDV-a RH. Riječ je o srednje razvijenoj hrvatskoj županiji čiji je BDP per capita 14 tisuća eura, što čini 58 posto prosjeka EU, te 80 posto prosjeka RH.
Prema indeksu županijske razvijenosti, koji izrađuje HGK i koji uzima u obzir 46 pokazatelja, Splitsko-dalmatinska županija je na temelju podataka iz 2024. godine na četvrtom mjestu po razvijenosti u Hrvatskoj. Posebno su dobro razvijena područja zdravlja i visokog obrazovanja, a najviše prostora za napredak ima u području tehnološke spremnosti, što je djelomično rezultat same strukture gospodarstva Splitsko-dalmatinske županije, u kojoj industrija čini svega 9 posto dodane vrijednosti.
Članovi Vijeća imali su priliku pobliže se upoznati s kapacitetima i poslovanjem Sardine d.o.o., jedne od vodećih hrvatskih tvrtki u sektoru ribarstva i prerade ribe, sa stoljetnom tradicijom.
Direktor Sardine Kristijan Zanki upoznao ih je s trenutnom situacijom te izazovima i novim praksama u ulovu tune. S promjenom trendova i poremećajima koje je doživjelo japansko tržite, u Sardini su se odlučili za napuštanje dosadašnjeg načina rada (lov u Jadranskom moru i uzgoj tune godinu i pol dana) te će tunu loviti na Mediteranu, u Tirenskom moru.
Ujedno se okreću tržištu Amerike, Europe i Bliskog Istoka, gdje će plasirati svježu tunu. Sardinu karakterizira diversifikacija proizvodnje koja obuhvaća čitav niz proizvoda konzervirane ribe, riblju paštetu, smrznutu ribu, svježe proizvode marikulture te riblje brašno i riblje ulje. Proizvodnja tvornice zasniva se na ulovu srdele i drugih vrsta sitne i krupne plave ribe vlastitom ribolovnom flotom, a snažan naglasak je na izvozu proizvoda na svih pet kontinenata. Tvrtka trenutno ima oko 320 zaposlenika, mahom s otoka, stoga je značaj Sardine za život i ostanak lokalnog stanovništva izrazit.