Panel rasprava 'Mladi, zeleni i održivi' koju je moderirala Margita Radman, magistra biologije i ekologije mora iz udruge Sunce, a u organizaciji Europe Directa Split, predstavila je niz prijedloga mladih na uočene probleme i nedostatke u lokalnoj zajednici.
U IV. gimnaziji Marko Marulić u Splitu Andrea Viđak Midžor s Radija Sunce, čiji su interesi usmjereni upravo na probleme održivosti, naglasila je koja su područja najosjetljivija u problemima okoliša, dok je Mate Prlić s Dalmatinskog portala pojasnio kako se održivost odnosno briga za okoliš odražava u lokalnim projektima. Prof. Natalija Palčić (IV. gimnazija Marko Marulić) govorila je o svojim projektnim iskustvima, te predstavila Projekt Gooskam odnosno Konzumerizam i održiva budućnost iz Graditeljsko-geodetske škole, te projekt o Nedostatku prostora za aktivnostima mladih u kojima je bila mentor.
Predstavnici mladih govorili su o brzoj modi kao jednom od gorućih problema koje izravno utječu na okoliš, ali i o nedostatku obrta kojima bi se spriječilo brza kupovina i konzumerizam.
Margita Radman iz udruga Sunce demonstrirala je primjer: 'Održivost je moj đir', festival koji su organizirali, a na kojem je predstavljena domaća spiza, kozmetika, rukotvorine, održiva moda i naočale koje plutaju, te pokazala kako male promjene mogu pokazati veliku razliku...
Podsjetimo da je Europska komisija nedavno predstavila paket mjera Omnibus radi smanjenja administrativnog opterećenja za poduzeća za najmanje 25 posto. Riječ je o paketu prijedloga za pojednostavnjenje pravila Europske unije o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD i Uredba o taksonomiji), dubinskoj analizi održivosti poduzeća (CSDDD) i mehanizmima ugljične prilagodbe na granicama (CBAM). Cilj je tih prijedloga pridonijeti smanjenju administrativnih opterećenja za 25 posto za sva poduzeća (i najmanje 35 posto za mala i srednja poduzeća) do kraja ovog mandata Europske komisije, tj. do 2029. godine.
Panel diskusija nastavlja se radno, na Kozjaku će se, naime, uskoro održati CleanUpMountin...