Ivo Bilić i Matea Dorčić, kandidati za zamjenike Tomislava Šute, gradonačelničkog kandidata HDZ-a, pozvali su na kavu splitske poduzetnike turističkog i ugostiteljskog sektora. Pozivu na neformalno druženje se odazvalo 40-ak poslodavaca u sektoru turizma i ugostiteljstva dok ih je još veći broj izrazilo žaljenje što ne mogu prisustvovati zbog profesionalnih obaveza. Na kavu su došli ugostitelji, hotelijeri, restorateri, predstavnici turističkih agencija, organizatori sajamskih događanja te drugi poduzetnici u području turizma, a pozivu na 'kavu s povodom' i neformalnom druženju odazvao se i ministar turizma Tonči Glavina.
Matea Dorčić i Ivo Bilić naglasili su kako su ovim pozivom željeli poslati poruku svim poduzetnicima i zaposlenicima turističkih djelatnosti kako su voljni, spremni i izuzetno zainteresirani surađivati s gospodarstvenicima, razgovarati i susretati se ne samo tijekom izborne kampanje nego i nakon predstojećih izbora na kojima će sugrađani dati povjerenje njihovom timu na čelu s Tomislavom Šutom.
Tijekom razgovora izneseno je mnogo konstruktivnih prijedloga, ali i argumentiranih prigovora na odnos aktualne gradske vlasti prema poduzetnicima i obrtnicima pogotovo turističkog i ugostiteljskog sektora, a svi su pohvalili inicijativu za organizaciju ovakvog susreta. Evo nekih naglasaka i zaključaka:
'Ne čini se ništa kako bi se Spaladium Arena stavila u funkciju, sajamske priredbe (Adriatic gastro Show i Sajam Gast) su se preselile u Zadar i Zagreb, nije se razgovaralo o rješavanju tog problema s bankama i sa stečajnim upraviteljem te do ovog trenutka nemamo nikakvo rješenje. Split ne može organizirati nikakav koncert niti značajniji sportski događaj ni manifestaciju. Prijedlog: Spaladium arenu u najkraćem roku vratiti u u funkciju!
Prometne probleme treba početi rješavati odmah! Split kao poluotok ima redovno i prečesto zagušenje kod organizacije velikih sportskih događanja, bilo kakvih manifestacija ili prometnih nesreća... Prometna infrastruktura ne može odgovoriti sadašnjem broju automobila i broju dolazaka stranaca, predlaže se gradnja park and ride područja negdje na rubovima grada, s kojih bi se puno kvalitetnijim javnim prijevozom stizalo u centar grada. Krajnju desnu traku odrediti samo za gradski promet! Destimulirati sve one koji žele automobilima u centar grada. Ubrzati sva stručna i planirana prometna rješenja za Split!
Ne moraju se u Split dovoditi manifestacije svih karaktera kakve se događaju u drugim svjetskim destinacijama, moramo se odlučiti što je to što nama odgovara kao građanima i turističkoj destinaciji', poručili su Dorčič i Bilić dok su poduzetnici, tvrde, naglasili kako po 'vertikali’ imamo dobru situaciju, jer se može izravno komunicirati s ministrima i samim predsjednikom Vlade koji su skloni Splitu i voljni pomagati u rješavanju problema.
'Split je postao fast food destinacija i destinacija za pijančevanje, grad koji je izvrsno radio na razvoju enogastronomije i došao do izvrsnih rezultata (2017. proglašen destinacijom godine!), no sad je u velikom padu u kvaliteti ponude dobrih restorana. Znajući kako se u skoroj budućnosti otvara nekoliko velikih hotela s 4 ili 5 zvjezdica, poduzetnici se pitaju gdje će dolaziti kvalitetniji gosti, opravdano izražavajući bojazan da im Split neće imati što pružiti u enogastronomskoj ponudi. Sadašnja gradska vlast se tim problemom ne bavi i nemaju nikakve prijedloge i rješenja za to', ističu Dorčić i Bilić.
Dodaju kako je Split prije desetak godina krenuo dobrim putem k cjelogodišnjoj destinaciji, u razvojnom smislu digla se enogastronomija, sve dok nije u grad došla struktura gostiju kojoj to apsolutno ne znači ništa.
'Naravno, nitko se tim problemom u gradu ne bavi, a više od 50 % zaposlenih u Splitu su zaposlenici na poslovima u turizmu i ugostiteljstvu, te se s poduzetnicima treba razgovarati kako bi ih se saslušalo. Trenutno nitko u gradu ne kontrolira razvoj destinacije, pa se može dogoditi da se vratimo i završimo tamo gdje objektivno ne bi trebali biti, a što bi ozbiljni poduzetnici jako osjetili na svome poslovanju. Gradska vlast u Splitu trenutno ne razgovara sa središnjom vlasti u Zagrebu, a tako ne mogu riješiti niti Spaladium Arenu, niti gradski stadion na Poljudu (godinama stoje neiskorištena, a rezervirana financijska sredstva od 30 milijuna EUR).
Kongresni centar na istočnoj obali gradske luke bi donio boljitak u razvoju Splita kao cjelogodišnje turističke destinacije, a zasigurno bi u takvom razvoju svoje mjesto zauzela i enogastronomija, zato moramo inzistirati na tome kao dodatnoj vrijednosti destinacije', ističu Dorčić i Bilić.
U razvoju Splita kao cjelogodišnje destinacije, smatraju, se treba uklopiti i vrijeme Adventa, treba ga bolje promišljati, s više sadržaja i događanja.
'Potrebno je ubuduće bolje promišljati sinergiju hotelskog i privatnog smještaja, što može podignuti kvalitetu privatnog smještaja. HGK Split je kroz organizaciju niza strukovnih događanja spremna pružiti potporu poduzetnicima u turističkom sektoru. Grad Split nema pripremljenih projekata, a tome svjedoči situacija s kreditnim sredstvima koja su odobrena, ali se ne konzumiraju, jer ništa nije pripremljeno. Također, ogroman broj projekata čeka na građevinsku dozvolu, čak oko 1300, čime se ozbiljno dovodi u pitanje razvoj, a prosječno vrijeme čekanja građevinske dozvole je oko 185 dana, što je najviše u Hrvatskoj', upozoravaju oni.
Poduzetnici koji su se odazvali susretu na kavi s kandidatima za zamjenike gradonačelnika su pozitivno reagirali na ovaj format druženja. Kandidati Ivo Bilić i Matea Dorčić su istaknuli kako i ubuduće žele ovakav partnerski odnos s njima, kontinuitet suradnje i zainteresiranost za njihove potrebe i probleme.
'Naša vrata će uvijek biti otvorena za konstruktivne projekte i ideje, upozoreni smo da su se problemi tijekom perioda aktualne gradske vlasti prilično nagomilali, te da nećemo imati 100 dana mira, nego ćemo morati odmah prionuti rješavanju problema. Na to smo spremni!', poruka je kandidata Bilić i Dorčić sa susreta sa splitskim gospodarstvenicima, poduzetnicima i obrtnicima turističkog i ugostiteljskog sektora.