Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
DI JE ZAPELO? Zatražena dozvola za Dom mladih, budući najveći kulturni centar u Hrvatskoj
Di je zapelo? Piše: Damir Petranović

DI JE ZAPELO? Zatražena dozvola za Dom mladih, budući najveći kulturni centar u Hrvatskoj

Na projektu vrijednom 25 milijuna eura radi se vrlo ozbiljno, obnova simbola splitske 'nedovršenosti' kreće u drugoj polovici iduće godine

Podnesen je zahtjev za građevinsku dozvolu za obnovu Doma mladih - golemog i nikad zapravo dovršenog brutalističkog zdanja koje bi trebalo postati 'najveći kulturni centar u Hrvatskoj' i žarište bogatog splitskog ekosustava nezavisne kulture i kreativne industrije. Projekt čija se vrijednost danas procjenjuje na oko 25 milijuna eura bit će financiran iz europskih fondova s iznosom od 11 milijuna eura te će tako biti drugi najvrjedniji - nakon Žnjana - iz sedmogodišnjeg proračuna ITU mehanizma Urbane aglomeracije Split

Preostali novac će se, kao i u slučaju Žnjana, pribaviti kreditom Europske investicijske banke (EIB) te u gradskom proračunu.

Rekonstrukcija Doma mladih ponešto kasni u odnosu na plan koji smo predstavili u jednom od nastavaka serijala 'Di je zapelo', no rekli bismo da se radi o prihvatljivom zaostatku za ovako složene i vrijedne projekte. Dio vremena odnio je neobičan spor s obližnjom Ekonomskom školom koji je u međuvremenu riješen, dio je otišao na uobičajene birokratske bizarnosti, no podnesen zahtjev za građevinsku dozvolu znak je da se ipak pošteno zalaufalo. Njeno izdavanje, kako su nam potvrdili u Banovini, očekuje se već u siječnju.

Do konca ove godine, pak, isporučit će se izvedbeni projekt s troškovnikom po kojem će se provesti postupak javne nabave za izvođača radova na Domu mladih, bit će isporučen i projekt opremanja kompleksa - jer za to se provodi posebna nabava - pa se raspisivanje obaju ovih natječaja očekuje koncem ožujka ili u travnju.

Prethodno po zakonu treba imenovati voditelja cijelog projekta i za to je već proveden natječaj, ali pristigla je jedna žalba pa treba pričekati da se to raspetlja.

Paralelno se od ovog ljeta izrađuje studija izvodljivosti i obavlja preostala procedura te se čeka formalno raspisivanje natječaja za dodjelu europskih sredstava, na koji će se zapravo moći prijaviti samo ovaj projekt. Također, istovremeno se izrađuje i projekt uređenja velikog trga ispred Doma mladih, što će se obavljati odvojeno.

Sve ove nezanimljive proceduralne korake navodimo kako bismo dočarali da se na jednoj od većih splitskih investicija doista ozbiljno radi. Po procjeni naših sugovornika iz Banovine - i to onih koji se javnim poslom bave profesionalno i karijerno, te ne ovise o politici - natječaji za izvođače radova na 25 milijuna eura vrijednom projektu potrajat će nekoliko mjeseci jer se, uzevši u obzir njihovu veliki procijenjenu vrijednost, mogu očekivati brojni upiti, zahtjevi za pojašnjenjem i slično, pa i žalbe.

Jednom kada radovi doista krenu - a to će definitivno biti u drugoj polovici iduće godine - oni će trajati oko dvije godine.

Buduću rekonstruiranu zgradu s oko 12,5 tisuća četvornih metara prostorne konfiguracije projektirali su arhitekti Dinko Peračić i Miranda Veljačić. Dom mladih fragmentirat će se u mnogo malih prostora, od kojih svaki može dobiti svoju ulogu - bit će tu dvorane, prostori za interakcije, druženja, rekreaciju, provođenje slobodnog vremena, kazališta, koncerte, klubove i slično. U sredini je veliki auditorij koji umjesto pomoćnih prostorija za kazališni ansambl i radionice dobiva dvadeset i sedam različitih drugih prostora. 


Veliki amfiteatar preuredit će se u multimedijalnu trodijelnu dvoranu sa ukupno sedamstotinjak mjesta, pored njega bit će i dvije dvorane sa po 180 mjesta, zatim 'autonomne zone za samostalni boravak', odnosno kulturu i rekreaciju, pa i velika galerija. Posebno atraktivna trebala bi biti konferencijska dvorana na samom vrhu Doma, kroz čije će prozore pucati pogled na gradsku luku. Na krovu i dijelu fasade nalazit će se solarni paneli - navodno oni novije generacije - a cijeli kompleks će umjesto u 'C' spadati u energetski razred 'A+' i biti, kako je objašnjeno, 'nearly zero-energy building', dakle gotovo pa samoodrživ.

Na službenom predstavljanju projekta ovog ljeta arhitekt Peračić naglasio je da će se Dom mladih zapravo 'trostruko transformirati' - i njegov prostor, i njegovi sadržaji, ali i konačni izgled građevine koji će biti svježiji, suvremeniji i tehnološki napredniji nego danas.

Postojeći korisnici kompleksa, odnosno cijeli kulturni ekosustav pod upravljanjem Multimedijalnog kulturnog centra (MKC), u zgradi na Gripama ostat će još neko vrijeme - no priprema se njihova selidba u cijeli niz prostora koje je MKC-u privremeno na korištenje dodijelio Grad Split i koji će tijekom obnove postati 'nova žarišta kulture'.

Sve dok Dom mladih ne zasja i dok Split još jednom ne dobije 'najvećega u državi'.

DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- kraj siječnja iduće godine, kada će po očekivanjima biti izdana građevinska dozvola
- druga polovica iduće godine, početak radova na rekonstrukciji Doma mladih


Audio verzija članka može se poslušati ovdje: 

***

Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Vaša reakcija na temu