Na trasi nesuđene Zajčeve ulice, vitalne prometnice koja bi trebala spajati istok i zapad grada i kojoj punih tridesetak godina nedostaje točno trideset metara da bi se stavila u funkciju, nalazi se 'kuća Birčić' koja je još 1972. godine oduzeta njenim vlasnicima, za što su oni isplaćeni u novcu i stanovima - 90 posto još tada, ostatak 2023. godine.
Bivši vlasnici svejedno su 1997. godine podnijeli zahtjev za povrat nekretnina i tako pokrenuli proces kojemu očito nema kraja - i zbog kojega nije izvjesno da ćemo u idućim godinama dočekati konačno dovršenje Zajčeve ulice.
U tom je procesu, koji se vodi pred Splitsko-dalmatinskom županijom, prije nešto više od mjesec dana doneseno još jedno rješenje koje ne ide u prilog ni Gradu Splitu, ni dovršetku gradnje ove prometnice: bivšim vlasnicima, odnosno njihovim nasljednicima, ne vraća se kuća Birčić - ali vraća se zemljište na kojemu se ona nalazi.
Pa je Grad Split prošlog tjedna uložio žalbu koja je ovog tjedna dostavljena ostalim strankama. 'Čim zaprimimo zatražene odgovore na podnesenu žalbu, cjelokupan spis predmeta će, odmah, biti dostavljen drugostupanjskom tijelu na nadležno rješavanje', kazali su za Dalmatinski portal u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Naglasili su riječ 'odmah' vjerojatno kako bi dočarali da se zbilja trude ovaj predmet privesti kraju. Ali ne ide, pa ne ide.
Još 2015. godine donijeli su rješenje koje je išlo u prilog Gradu Splitu, dakle odbili su zahtjev za povrat, no tada su se bivši vlasnici žalili pa je cijela priča - kao što će se to dogoditi i ovaj put - završila u Ministarstvu pravosuđa, koje je u tom slučaju vratilo postupak na početak Grad se na to žali, Upravni sud ga odbija, pa se žali i Visokom upravnom sudu na kojemu u ožujku 2021. godine također gubi spor.
I sve ponovno kreće od nule, otprilike kada ovaj slučaj započinjemo pratiti u serijalu 'Di je zapelo'. Prethodne nastavke možete pročitati ovdje, ovdje i ovdje, no skratit ćemo priču i reći da je ovdje - kao i u tisućama sličnih predmeta koji se već desetljećima ne uspijevaju riješiti - konstantno zapinjalo na elaboratima, vještačenjima, raspravama, ročištima tužbama i žalbama.
To što se zapravo radi o važnoj prometnici drugog najvećeg grada u državi za postupak ne znači ama baš ništa.
Sada će, kako slijedi, o friškom rješenju za povrat zemljišta na trasi Zajčeve ulice ponovno odlučivati Ministarstvo pravosuđa, za što nikakvi rokovi ne postoje - može biti za mjesec ili dva, može biti za godinu ili dvije. Barem se ondje nikome ne žuri.
Ministarstvo sada može potvrditi rješenje koje je donijela Županija, može ga preinačiti, a može se odlučiti na vjerojatno najgoru varijantu i, kao prošlog puta, narediti ponavljanje postupka, što bi cijelu proceduru još jednom rasteglo u beskonačnost.
'Ako Ministarstvo ipak potvrdi odluku Županije o povratu zemljišta bivšim vlasnicima, razmotrit ćemo mogućnost da ne ulažemo žalbe i ne pokrećemo sudske sporove koji bi trajali godinama, nego da sjednemo s vlasnicima i pokušamo dogovoriti otkup, kako bismo napokon dovršili Zajčevu ulicu', povjerili su nam se iz Banovine.
Premda se radi o tek tridesetak metara prometnice, to bi nesumnjivo bio praznik u Splitu: Zajčevu je, naime, bezuspješno pokušavalo dovršiti nekoliko prethodnih gradonačelnika, no svi su udarali u zid realnosti. Posljednjih godina pokrenuto je nekoliko inicijativa za promjenu zakona kojom bi gradovima i općinama bilo znatno jednostavnije postupati u ovakvim slučajevima - pojednostavljeno, mogli bi poput države odmah početi graditi, a sporove oko vlasništva nad zemljištem i izvlaštenja rješavati naknadno - ali i taj korak nikako da se dogodi.
Nedavno ga je najavljivao šef splitskog HDZ-a Tomislav Šuta, koji je čak tvrdio da je zakon pred usvajanjem - ali očito ni on nema toliki utjecaj da bi se realni problem krenuo rješavati u realnom vremenu.
Kako bilo, Zajčevu ulicu u punom profilu očito ćemo čekati još nekoliko godina. U međuvremenu ona služi za pristup umirovljeničkom domu, stambenim objektima, bolničkom helidromu i franjevačkom klerikatu - no i dalje je uglavnom poznata kao jedno od najvećih gradskih ilegalnih parkirališta. Tko se probije do njenog najistočnijeg dijela, završit će u potoku.
Fali trideset metara.
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- predmet oko povrata zemljišta za tih nesretnih tridesetak metara Zajčeve ulice do kraja godine odlazi u Ministarstvo pravosuđa. Ono nema nikakve rokove za rješavanje, niti je poznato po velikoj ažurnosti, no provjerit ćemo situaciju za šest mjeseci
Audio verzija članka može se poslušati ovdje:
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija