'Škverska ambulanta' naziv je jednog od najljepših splitskih projekata za koji je originalna ideja nastala još tamo negdje 2016. godine u glavi tadašnjeg gradskog vijećnika Ante Zoričića i koji bi se mogao ostvariti taman na desetu godišnjicu od tog trenutka.
Po običaju kasni, ali barem se kreće: kada smo u kolovozu 2023. godine u serijalu 'Di je zapelo' prvi put pisali o ovom projektu, po optimistično postavljenim rokovima na današnji dan već je trebala biti izdana građevinska dozvola i raspisan natječaj za izvođača radova - a po najnovijim procjenama to bi se trebalo dogoditi u prvim mjesecima iduće godine.
Dakle, za planom se zaostaje nešto više od šest mjeseci.
No oni koji kojima je Škverska ambulanta zapravo namijenjena - a to su roditelji djece s najtežim oblicima invaliditeta i onih s teškoćama u razvoju okupljeni u udruzi Anđeli, koju vodi Dijana Aničić - time se nimalo ne uzbuđuju. Dapače, kako iz neposredne blizine prate razvoj projekta, poprilično su uvjereni da sve ide u dobrom smjeru.
'Svaki korak zahtijeva dugotrajnu proceduru i tu često nastaju zastoji, ali generalno smo vrlo zadovoljni. Radi se o velikom projektu i sjajnoj ideji od koje se dosad nije odstupilo ni milimetra i koji će sasvim sigurno zadovoljiti potrebe stotina djece s teškoćama u razvoju', kazala nam je Dijana Aničić.
Njeni 'Anđeli', kako smo više puta pisali, skrbe o stotinama takvih korisnika i već godinama su istinski ponos i Splita, i Hrvatske. Godine 2016. dodijeljen im je jedan trošni prostor u zgradi na Putu Supavla, neposredno uz škver, te tada počinje saga koju smo detaljnije opisali u spomenutom tekstu iz kolovoza prošle godine.
Trebalo je riješiti vlasničke probleme - a u tome je pomogao Tomislav Debeljak koji se odrekao svih svojih zahtjeva i sporova oko zgrade kada je doznao da je ona namijenjena bolesnoj djeci. Trebalo je sporazum s njime provući kroz Gradsko vijeće, što je skoro propalo zbog bizarnog protivljenja tadašnje 'pametne' oporbe koja je danas dijelom na vlasti, a dijelom i dalje u oporbi.
Potom je trebalo zadovoljiti formu i odrediti buduće korisnike svih prostora, a za to je raspisano nekoliko neuspjelih natječaja, pa je potom valjalo analizirati postojeću zgradu i došlo se do zaključka da je ona - barem za ovu namjenu - nepopravljiva jer nema temelje, nema legalan priključak na struju, nema konstrukciju koja bi izdržala postavljanje najobičnijeg lifta i nema normalan pristup.
Pa je, kako je objašnjeno, napravljen 'korak unatrag da bi se potom otišlo dva unaprijed'.
U suradnji s 'Anđelima' odlučeno je da se promijeni cijeli koncept buduće Škverske ambulante: umjesto da zgrada ima pet odvojenih korisnika osnovat će se jedinstveni rehabilitacijski centar za djecu i mlade, pa će više udruga zapravo na raspolaganju imati puno zajedničkih sadržaja - senzornu sobu, rehabilitacijski bazen, teretanu i još dosta toga.
U Hrvatskoj trenutno ne postoji ništa slično, najbliži ovoj ideji je zagrebački 'Mali dom'.
Samu Škversku ambulantu kakva danas postoji zapravo će trebati srušiti - odnosno 'rekonstruirati' otprilike onako kako je nekadašnja Standa 'rekonstruirana' u Općinski sud - i taj zahvat procijenjen je na oko pet milijuna eura. Projekt je uvršten na popis onih koji će biti financirani europskim sredstvima iz ITU mehanizma (milijun i pol eura) a u Banovini smo se raspisati što se u međuvremenu napravilo i kako cijeli projekt danas stoji.
'U siječnju ove godine isporučen je idejni projekt, u veljači su utvrđeni posebni uvjeti i uvjeti priključenja, u ožujku je potpisan ugovor s HEP-om, u lipnju je ugovorena izrada studije izvodljivosti s analizom troškova i koristi za prijavu na ITU mehanizam, u srpnju je ugovorena izrada tehničke dokumentacije - glavni projekt, izvedbeni projekt, troškovnik', taksativno nam nabrajaju u gradskoj upravi.
'Do konca godine slijedi isporuka glavnog projekta i njegova predaja za izdavanje građevinske dozvole, isporuka Analize otpornosti na klimatske promjene te studije izvodljivosti i cost-benefit analize, te prijava projekta na ITU', dodaju u Banovini.
Po njihovoj prognozi već u siječnju slijedi i isporuka izvedbenog projekta, a ubrzo nakon toga - kada se izda građevinska dozvola, oko čega valjda ne bi trebalo biti problema - slijedi raspisivanje natječaja za izvođača radova. U 2025. godini oni bi stoga mogli započeti, umjesto da po prethodnim planovima završe.
Djeca koja čekaju svoj drugi dom i dalje odrastaju, ali razlika u ritmu u odnosu na Škversku ambulantu barem više nije toliko drastična.
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- siječanj 2025. godine, do kada će biti predan glavni projekt, predan zahtjev za građevinsku dozvolu i predan izvedbeni projekt, barem njegov nacrt
- lipanj iduće godine, do kada bi dozvola mogla biti izdana, a izvođač radova izabran
Audio verzija članka može se poslušati ovdje:
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija