Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović DAN NAKON OLUJE Male šanse za proglašenje elementarne nepogode u Splitu

DAN NAKON OLUJE Male šanse za proglašenje elementarne nepogode u Splitu

Gradonačelnik Šuta poručio kako dosad prijavljena oštećenja, većinom na vozilima, vjerojatno nisu dostatna za ispunjenje zakonskog praga

Prema trenutno dostupnim informacijama, malo je vjerojatno da će biti proglašena elementarna nepogoda zbog štete koju je jučerašnje olujno nevrijeme prouzročilo u Splitu, izjavio je danas gradonačelnik Tomislav Šuta.

Dosad je na e-mail adresu koju je gradska uprava otvorila u tu svrhu pristiglo oko 500 zahtjeva za naknadom štete, a više od 80 posto odnosi se na oštećenja cestovnih vozila. Tek je prijavljena šteta na jednom brodu, iako pouzdano možemo reći da ih je u nevremenu stradalo znatno više. Napomenimo da je rok za podnošenje prijava 10. srpnja 2025. do 16 sati.

- Zakonom je propisano kada se može proglasiti elementarna nepogoda. Gleda se ukupni iznos štete, koji bi trebao premašiti 25 milijuna eura. Na temelju dosad zaprimljenih podataka, teško je očekivati da će se taj iznos dosegnuti – objasnio je gradonačelnik. No, istaknuo je i da je velika šteta nastala na gradskoj hortikulturi, što također treba uzeti u obzir.

- Štete u hortikulturi su velike i to će se svakako uzeti u obzir. Ja osobno ne određujem iznose, postoje propisani načini i procedure za procjenu. Većina prijava odnosi se na oštećenja vozila, a važno je napomenuti da su građani zakonski obvezni imati osiguranje vozila, pa se dio štete pokriva tim putem. Još jednom pozivam sve građane koji nisu podnijeli zahtjev da to učine. Parkovi i nasadi, uključujući i upravu Park-šume Marjan, također trebaju dostaviti relevantne podatke kako bismo dobili potpunu sliku – rekao je Šuta.

U slučaju da ne budu ispunjeni uvjeti za proglašenje elementarne nepogode, jedna od mogućnosti je da se Gradskom vijeću uputi prijedlog da se građanima pomogne iz gradskog proračuna. No, da bi se o tome odlučivalo, potrebno je prethodno konstituirati Gradsko vijeće.

Kad je riječ o gradskim tvrtkama i stanju na terenu, gradonačelnik je izvijestio da su Parkovi i nasadi angažirali sve raspoložive resurse i maksimalno se uključili u sanaciju. Ulice su prohodne, no najveći problem trenutno predstavlja čišćenje kolnika i pločnika.

- Čistoća je također uključena u radove, a jasno je da će svi gradski resursi trebati dodatni angažman u čišćenju prometnica. Radi se i na dodatnoj preraspodjeli radne snage, kako bi se prioritet dao zapadnom dijelu grada, ponajprije Spinutu i samom centru, s ciljem da se što prije ukloni sve što se nalazi na cestama. Što se tiče tvrtke Cestar, oni su dostavili plan čišćenja s rasporedom pometača. Svi su trenutno na terenu i očekuje se njihov daljnji rad. Prema sadašnjim pokazateljima, bit će potrebno nekoliko dana da se situacija dovede na zadovoljavajuću razinu – najavio je.

Parkovi i nasadi procjenjuju da bi im za potpuni oporavak gradskih površina trebalo nešto manje od deset dana. Gradonačelnik ipak najavljuje da će se uložiti dodatni napori kako bi se to vrijeme maksimalno skratilo.

- Posebno zabrinjava stanje u Park-šumi Marjan – ono je najteže. Hrvatske šume uključile su se u sanaciju, a Grad Zagreb poslao je četiri grejfera koji su već upućeni prema Splitu. Dio će biti raspoređen upravo na Marjan, gdje će sanacija potrajati znatno dulje. Važno je naglasiti da, sukladno Zakonu o zaštiti prirode, postoji strogo propisana procedura za doznaku i uklanjanje stabala. Ne može se drveće uklanjati bez poštivanja pravilne procedure i adekvatnog zbrinjavanja, jer bi nas to, kao u slučaju s podkornjakom, kasnije moglo dovesti u problem – upozorio je.

Cesta koja povezuje Marjanska vrata s Institutom je očišćena, no to ne znači da je sanacija Marjana završena. Bit će potrebna dodatna vremena.

Kad je riječ o Vodovodu i kanalizaciji Split, oni su prema ugovoru s Gradom bili zaduženi za održavanje slivnika.

- Za sada nemamo informacija o većim problemima s odvodnjom. Sve je očišćeno i stanje se kontinuirano prati. Šahtovi su redovito kontrolirani i očišćeni od lišća. Vatrogasne postrojbe također su odradile izvrstan posao i i dalje su prisutne na terenu. Cilj je najprije očistiti glavne prometnice i kolnike, a potom se pristupiti i manjim površinama – rezimirao je Šuta.

Prema podacima Hrvatske vatrogasne zajednice, na splitskom je području zabilježeno više od 300 tehničkih intervencija, dok je Centar 112 primio oko 500 poziva građana. Trenutno na terenu djeluje više od 30 vatrogasaca koji uklanjaju slomljene grane i limove otpale s krovova zgrada.

Kad je riječ o velikoj šteti na stadionu na Poljudu, gradonačelnik je najavio da se danas u 14 sati sastaje s predstavnicima Hajduka, uz napomenu da se i država ponudila za pomoć.

- Svima nam je stalo da se sanacija Poljuda što prije provede. No i neovisno o ovoj nepogodi, znamo da Poljud već ima ozbiljnih problema. U tijeku je natječaj za sanaciju, a dobio sam dodatna upozorenja od arhitekata. Još provjeravam te informacije prije nego izađem u javnost. U svakom slučaju, postoji ozbiljna opasnost vezana uz korištenje Poljuda i sanacija je nužna – istaknuo je.

Svakako, trebat će još nekoliko dana da dođe do službene i ukupne procjene štete. 
Pozitivna vijest dolazi iz KBC-a Split: dvije osobe koje su ozlijeđene tijekom nevremena nalaze se u stabilnom stanju i izvan su životne opasnosti.

Grad Split nastavlja s intenzivnim radom na otklanjanju posljedica uz punu podršku svih službi i institucija, a gradonačelnik Tomislav Šuta zahvalio se građanima na strpljenju i razumijevanju.

Vaša reakcija na temu