Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Joško Šupić Birokratski apsurdi Banovine: Dvoje djece, ista obitelj, isti stan - ali nemaju jednaka prava na upis u vrtić!

Birokratski apsurdi Banovine: Dvoje djece, ista obitelj, isti stan - ali nemaju jednaka prava na upis u vrtić!

Zbog novog pravilnika i razlike između boravišta i prebivališta, djeca koja žive pod istim krovom nemaju jednaka prava pri upisu u vrtić

U istom stanu u Splitu, pod istim krovom, rastu dvoje djece. Dijele sobu, igračke i svakodnevicu. Dijele i iste roditelje - mamu Splićanku i tatu Nizozemca. Ali ne i ista prava.

- Živimo na istoj adresi, imaju iste roditelje, istu svakodnevicu. Jedno dijete je 2022. upisano u gradski vrtić s maksimalnim brojem bodova. A drugo, zbog promjene administrativnog tumačenja, sad ima mizernih i gotovo minimalnih deset bodova i gotovo nikakvu šansu za upis. Kako to može biti pravedno? - pita se Romana R. A., majka dvoje djece, koja se našla pred birokratskim zidom.

Njezin suprug je nizozemski državljanin s dugotrajnim i zakonitim boravkom u Hrvatskoj. Oboje rade, plaćaju poreze, djeca su rođena i žive u Splitu. Prvo dijete upisano je u DV Marjan bez problema, uz puni broj bodova koji se tada priznavao temeljem zajedničkog prebivališta majke i djece. Kod drugog djeteta primijenjen je novi kriterij iz Pravilnika o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u predškolske ustanove Grada Splita, koji je donijela Puljkova administracija 2023. godine.

Prema pravilniku, maksimalan broj bodova ostvaruju djeca čija oba roditelja imaju prijavljeno prebivalište u Splitu. No otac, kao stranac, po hrvatskom zakonu ne može imati prebivalište - samo boravište. Time se automatski briše 90 bodova i dijete pada na dno liste.

- Sustav ne priznaje da suprug s nama živi godinama, da je ovdje svaki dan, da se zajedno brinemo o djeci. Njemu zakon ne dopušta prijavu prebivališta, iako ovdje ima stvarni život. I zbog toga naše dijete ispada manje vrijedno. To nije logično, niti je pravedno - kaže Romana.

Roditelji u Splitu znaju da je svaki bod ključan. U toj borbi, razlika između 100 i 10 bodova nije samo redni broj - to je razlika između toga hoće li dijete uopće imati priliku za integraciju u skupinu ili će ostati kod kuće, uz roditelje koji pokušavaju spojiti posao, brigu i svakodnevicu.

- Ova pravila kažnjavaju obitelji koje su stabilne, koje žive zajedno i brinu o djeci. Poruka sustava je: bolje ti je bez jednog roditelja, bolje si sama. Jer bi ti onda dijete imalo više bodova - kaže Romana, svjesna apsurda koji ju je zatekao.

Dodaje da ne traži privilegij, samo jednak tretman. Ono što je jednom već ostvareno - ponovno.

- Nije se promijenila naša obiteljska situacija, nego način na koji nas sustav gleda. Prvo dijete je upisano kao dijete splitske obitelji. Drugo se sad tretira kao da mu tu nije mjesto - kaže.

- Da sam znala da će ovakva pravila biti uvedena, da će se djeca diskriminirati zbog birokratske klasifikacije jednog roditelja, iskreno bih razmislila dvaput želim li uopće svoju djecu odgajati u takvom okruženju. No ovaj pravilnik je stupio na snagu nakon što sam već bila trudna s drugim djetetom, a saznala sam za njega tek ove godine pri upisima - dodaje.

Romana je putem udruge Sidro saznala da su u gradovima poput Zagreba i Rijeke ovakvi problemi već prepoznati i riješeni. Tamo se, kaže, obitelj promatra kao funkcionalna cjelina, bez obzira na formalni status roditelja koji ne može imati prebivalište.

Pitali smo Grad Split hoće li razmotriti ovakve slučajeve. Iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti odgovorili su:

'Kao i prethodne dvije godine, očekujemo da će se, nakon završetka žalbenog postupka, u gradske, privatne i vjerske vrtiće upisati sva djeca koja ispunjavaju uvjete upisa. Također, očekujemo da će u jasličke skupine biti upisana sva djeca čija su oba roditelja zaposlena'.

Roditelji, podsjećaju, mogu podnijeti žalbu od 22. svibnja do 6. lipnja. O žalbi odlučuje upravno vijeće pojedinog vrtića.

Gradonačelnik Ivica Puljak poručio je i kako ‘sva djeca čija oba roditelja rade, bit će upisana u vrtić.'

Romana je već krenula slati žalbe i upite. Dio institucija odgovorio je formalnim obrazloženjima, no mnogi, kaže, uopće se nisu očitovali. Bez konkretne zaštite, odlučila je istupiti javno.

- Ne tražim privilegij. Samo jednaku šansu. Jer ovo nije samo borba za moje dijete, ovo je pitanje pravde za svu splitsku djecu. Ako se ova nepravda ne ispravi, bit ću prisiljena pokrenuti sve dostupne pravne mehanizme kako bih zaštitila pravo svoje djece na jednak tretman - kazala je i naglasila da ne umanjuje muke drugih roditelja čija su djeca ostala ispod crte.

- Spremna sam prihvatiti da moje dijete ne upadne u vrtić zbog nedostatka kapaciteta - kao i brojni drugi roditelji u ovom gradu. Ali nisam i ne mogu prihvatiti da bude isključeno zbog birokratske igre riječi, zbog toga što se status oca, koji ovdje živi i radi više od četiri godine, ne naziva 'prebivalište' nego 'boravište' - poručila je. 

Dodaje da kao obitelj nemaju mogućnost prijaviti prebivalište suprugu jer zakon to trenutačno ne dopušta, a istovremeno ih isti taj sustav zbog toga penalizira.

- Istina je - mogućnost žalbe formalno postoji, i naravno, iskoristit ćemo je. Ali to nije suština problema. Ovo nije stvar samo vrtićkog pravilnika - ovo je stvar šire društvene nepravde i zakonske nelogičnosti - zaključila je.

Liste će pokazati tko je upisan, a tko ostaje kod kuće. No već sada je jasno - ako gledamo samo ono što piše u obrascu, nećemo vidjeti cijelu obitelj.

Vaša reakcija na temu