Čak 28 slučajeva nasilja u obitelji zabilježeno je samo tijekom protekla 24 sata u Republici Hrvatskoj. To nije samo grozan broj – to su žene, djeca, obitelji koje večer nisu dočekale u miru. To je, slikovito rečeno, jedna puna učionica ljudi koji danas žive u strahu.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji, s gotovo 450.000 stanovnika, postoji samo jedna sigurna kuća koju vodi Caritas, s 12 kreveta. A po standardima Europske unije trebalo bi ih biti barem 112. Ne treba ni objašnjavati razliku između 12 i 112, s obzirom na to da su iza tih 'kreveta' stvarni životi i najteži trenuci pojedinih obitelji.
'Nasilje ne bira dan, ni sat, ni mjesto. A sustav ne bira pravovremeno pomoći jer za to nema političke volje. Zato danas ističem da ćemo se pobrinuti za otvaranje kriznog centra za žene i djecu – žrtve nasilja u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Oni moraju odmah i bez prepreka dobiti sve što im treba za sigurnost i oporavak – smještaj, psihološku i pravnu pomoć, podršku za zapošljavanje i novi početak', istaknula je Ivana Ninčević Lesandrić, kandidatkinja za županicu Splitsko-dalmatinske županije, i dodala kako nasilje ne prestaje šutnjom te da ona neće šutjeti i okretati glavu od onih kojima je pomoć prijeko potrebna, a žene, žrtve nasilja, i njihova djeca to svakako jesu.
Najavila je da danas, uz pomoć kolegica iz SDP-a, pokreće inicijativu za otvaranje kriznog centra za žene i djecu žrtve nasilja u SDŽ i sigurne kuće koja će osigurati barem 20 ležajeva, navodeći kako županija ima zemljišta, ima novca, a ima i zakonsku obvezu gradnje sigurnih kuća. Jedino što joj nedostaje je – politička volja.
Na otocima u Županiji situacija je posebno teška.
'Na otocima žene koje dožive nasilje nemaju kamo pobjeći. Ako i uspiju otići s otoka, suočavaju se s nespremnim sustavom. Nemamo krizni smještaj, nemamo adekvatnu podršku. Našim sugrađankama na otocima sustav je još udaljeniji i još nedostupniji, a nasilje ne bira mjesto. Zato moramo govoriti i djelovati – zajedno', zaključila je Ivana Marković, SDP-ova gradonačelnica Supetra na Braču.
Istaknula je da se na lokalnoj razini u Supetru radi na edukaciji građana, posebno onih koji obnašaju određene funkcije, kako bi imali sve potrebne informacije i znali uputiti žrtve nasilja. Suradnja s udrugama koje se bave zaštitom zlostavljanih žena postoji, ali ovo se pitanje ne može rješavati pojedinačno i lokalno, već sustavno – s razine županije i države.
Županijska vijećnica iz redova SDP-a, Ružica Jakšić, istaknula je kako je došla dati podršku Ivani Ninčević Lesandrić jer je otvorila ovu važnu temu zaštite žena i djece žrtava nasilja.
'Kroz četiri godine županijskog mandata ovu sam temu otvarala na svakoj sjednici. Mislili smo da smo napravili važan korak kada su amandmanom na proračun osigurana sredstva za osnivanje kriznog centra za žene i djecu žrtve nasilja. Međutim, nakon dvije godine, ta su sredstva uklonjena s prošlog rebalansa, uz hladno birokratsko obrazloženje da se žrtvama pomaže kroz druge stavke. To je korak unatrag, jer žene i djeca moraju imati pomoć na jednom mjestu', poručila je Jakšić.