Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Trump izuzima elektroniku iz carina: Pametni telefoni i laptopi ipak bez dodatnih nameta

Trump izuzima elektroniku iz carina: Pametni telefoni i laptopi ipak bez dodatnih nameta

Nakon pritiska industrije, administracija bivšeg američkog predsjednika ublažila carinski udar na kinesku robu

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa izuzela je pametne telefone, računala i druge elektroničke uređaje iz novog paketa carina, uključujući 145-postotne namete na kineski uvoz.

U obavijesti koju je danas objavila američka Carinska i granična služba navodi se da će izuzeće vrijediti i za robu koja je ušla u zemlju ili izašla iz skladišta nakon 5. travnja.

Iz Trumpove administracije poručuju da se elektronika neće oporezivati ni prema globalnoj carinskoj stopi od 10 posto ni prema višoj stopi koja vrijedi isključivo za kineske proizvode, prenosi Index.

Elektronika izuzeta nakon upozorenja industrije

Odluka je donesena nakon brojnih upozorenja američkih tehnoloških kompanija da bi nova carinska pravila mogla drastično povećati cijene uređaja s obzirom na to da se većina njih proizvodi u Kini.

Izuzeti su i brojni drugi elektronički dijelovi, uključujući poluvodiče, memorijske kartice i solarne ćelije, čime se Trumpova administracija pokušava zaštititi od negativnog učinka na domaću industriju.

Apple, Kina i strateška diversifikacija

Sjedinjene Države predstavljaju glavno tržište za iPhone, a Apple je prošle godine držao više od polovine američkog tržišta pametnih telefona, navodi Counterpoint Research.

Prema njihovim podacima, 80 posto iPhonea namijenjenih američkom tržištu proizvodi se u Kini, a preostalih 20 posto u Indiji. Zbog sve veće carinske neizvjesnosti Apple i drugi proizvođači, poput Samsunga, već godinama pokušavaju diverzificirati proizvodne lance premještajući dio kapaciteta u Indiju i Vijetnam.

Nakon što su nove carine stupile na snagu, Apple je, prema pisanju američkih medija, ubrzao isporuku uređaja proizvedenih u Indiji kako bi nadoknadio mogući manjak.

Zašto izmjene? Bijela kuća šuti

Dužnosnici Bijele kuće nisu odmah odgovorili na zahtjev da komentiraju zašto su donesene izmjene o carinskim izuzećima.

No izuzeća daju naslutiti da je Trumpova administracija osvijestila posljedice koje bi carine imale na potrošače, posebice kad je riječ o popularnim proizvodima poput pametnih telefona, laptopa i druge elektronike.

Trump najavio drastične carine velikom dijelu svijeta pa se naprasno predomislio 

Trump je ranije ovog tjedna najavio drastične carine na robu iz gotovo svih zemalja, ali je u srijedu iznenada promijenio odluku. Objavio je da će za sve zemlje koje nisu uzvratile carinama na američku robu vrijediti pauza od 90 dana, tijekom koje će se primjenjivati samo jedinstvena carina od 10 posto – umjesto viših stopa.

Kina je iz te mjere izuzeta s obzirom na to da je odgovorila protumjerama, vlastitom carinom od 84 posto na američke proizvode. ​U konačnici je Kina kao odgovor na američke carine od 145% na kineski uvoz uvela još jače protumjere povećavši carine na američku robu s 84% na 125%.​

Bijela kuća poručuje da je riječ o pregovaračkom mehanizmu, čiji je cilj postići bolje uvjeta trgovine za SAD. Trump tvrdi da njegove carinske politike ispravljaju nepravde globalnog trgovinskog sustava i pomažu u povratku tvornica i radnih mjesta u Ameriku.

Vaša reakcija na temu