Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: press / EPP Smanjuje se administrativno opterećenje i osiguravaju ravnopravni uvjeti ribolova u Sredozemlju

Smanjuje se administrativno opterećenje i osiguravaju ravnopravni uvjeti ribolova u Sredozemlju

Zovko upozorila na problem uvođenja dodatnih ograničenja za države članice EU-a, dok se ista pravila ne primjenjuju na druge potpisnice GFCM-a - poput Albanije i Crne Gore

Odbor za ribarstvo Europskog parlamenta (PECH) usvojio je danas izvješće zastupnice Željane Zovko o odredbama za ribolov na području Sporazuma o Općoj komisiji za ribarstvo Sredozemlja (GFCM). 

Izvješćem zastupnice Zovko mijenja se Uredba o određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma Opće komisije za ribarstvo Sredozemlja, usvojena 2023. Glavni su ciljevi GFCM-a promicanje očuvanja, racionalnog upravljanja i najbolje iskoristivosti živih morskih resursa kao i održivi razvoj akvakulture, a odluke koje donosi GFCM usmjerene su na obnovu ribljih stokova i zaštitu osjetljivih staništa u Sredozemnom i Crnom moru.

Zovko je izrazila zadovoljstvo što je Odbor za ribarstvo usvojio ovo izvješće, naglašavajući njegovu važnost - kako za europske tako i hrvatske ribare. 

'Mala priobalna plovila čine 80 % ukupne EU ribarske flote u Sredozemlju te osiguravaju više od polovice zaposlenja u sredozemnom ribarstvu. Tijekom posljednjih dvadeset godina sektor ribarstva u euro-mediteranskoj regiji zabilježio je pad veličine flote i ribolovnog napora, što je rezultiralo smanjenjem mogućnosti zapošljavanja. Ovaj sektor moramo zaštiti svim dostupnim mjerama; moj primarni cilj tijekom rada na ovom izvješću bio je izbjegavanje uvođenja mjera za hrvatske i europske ribare koje ne primjenjuju plovila pod zastavama trećim zemalja, posebno u Jadranskom moru', naglasila je.

Zovko je u izvješću uspješno uklonila odredbu kojom se zabranjuje ribolov jegulje u slatkim vodama. Slatke vode ne smatraju se dijelom nijednog morskog područja, a nametanjem zabrana ribolova jegulje u slatkim vodama, napomenula je, GFCM je prekoračio svoje regulatorne ovlasti. 

'Ovim amandmanom spriječila sam da pravila o zabrani ribolova jegulje u slatkim vodama obuhvaćaju sve rijeke sredozemnog sliva, što uključuje i Neretvu, gdje je jegulja iznimno važna komercijalna vrsta', istaknula je.

Zovko je upozorila na problem uvođenja dodatnih ograničenja za države članice EU-a, dok se ista pravila ne primjenjuju na druge potpisnice GFCM-a, poput Albanije i Crne Gore. Takva neujednačena praksa, smatra, oslabila bi poziciju EU-a kao lidera u području održivog ribarstva te dovela do znatne pravne nesigurnosti za europske ribare u Sredozemlju, posebno za one koji se bave ribolovom sitne plave ribe u Jadranskom moru.

'Važno je istaknuti da je svaki napredak u smanjenju prekomjernog izlova u Sredozemlju ponajviše rezultat predanosti flote EU-a smanjenju ribolovnog napora, dok ribolovne flote pod zastavama trećih zemalja često ne poštuju ista pravila. To stvara nelojalnu konkurenciju i nejednake uvjete tržišnog natjecanja. Drago mi je što je danas usvojeno izvješće kojim će se ti nejednaki uvjeti ispraviti', zaključila je Zovko.

Vaša reakcija na temu