Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Prsten stigao do vlasnika nakon što je 47 godina bio u oceanu

Prsten stigao do vlasnika nakon što je 47 godina bio u oceanu

Pronašao ga je ronioc koji se potrudio da dozna kome pripada

Dan prije 83. rođendana Morgana Perriga prošlog mjeseca, neočekivani paket pojavio se na njegovom pragu. U njemu je bio prsten koji je dobio kada je diplomirao na Sveučilištu McMaster, a koji je izgubio 1977. godine.

Alex Davis, profesionalni ronilac, ribar i turistički radnik na Barbadosu, poslao je prsten potpuno nepoznatom muškarcu, prenosi rts.rs.

Tijekom tjedna u kojem nije bilo puno posla, Davis je provjeravao web kamere koje su pokazivale mjesto koje ga je zanimalo nakon što je uragan Beryl protutnjao ranije ove godine.

'Dakle, podvodna područja koja su bila poput prekrasnih pješčanih plaža odjednom pretvorila u gole stijene. Imajući to na umu, razmišljao sam o područjima gdje sam želio ići, gdje je puno pijeska naneseno udarom uragana', kaže ronilac.

Koristeći se detektorom metala, Davis je prvo naišao na uobičajen ulov - zahrđale čavle, čepove i kovanice. Međutim, tada je primijetio nešto zanimljivo u vezi s novčićima.

'Bili su iz 70-ih i 80-ih, a ja sam polako shvaćao da se nalazim u zoni u kojoj je očito bilo puno starih stvari', rekao je Davis. Zatim se njegov detektor za metal počeo aktivirati uz drugačiji zvuk. Znajući da je to signal za zlato, počeo je kopati.

Nakon što je prosijao nekoliko slojeva pijeska, mrtvih koralja i kamenja, Davis je iskopao prsten s tamnocrvenim kamenom. Dok je još bio pod vodom, ronilac je primijetio da prsten nije korodirao i da ima i draguljarsku oznaku, što znači da je izrađen od čistog zlata.

Kad se vratio na kopno, povećao je gravuru i otkrio riječi 'McMaster University 1965' i inicijale 'FMP'.

'Kada sam to vidio, pomislio sam - Ovdje definitivno ima dovoljno informacija da pokušam vratiti prsten vlasniku. Imamo školu, imamo maturalnu godinu, imamo tri inicijala', objašnjava ronilac.

'Davis je odmah pretražio web stranicu Sveučilišta McMaster i upit na e-mail adresu alumnija Fakulteta', rekla je Karen McVeigh sa Sveučilišta. U e-poruci je opisano kako je Davis otkrio prsten i osobne podatke ugravirane na njemu koji bi Sveučilištu mogli pomoći da identificira njegovog vlasnika.

Prilično je uobičajeno da se ljudi pokušavaju ponovno povezati sa starim prijateljima, ali ovaj je zahtjev bio neobičan.

Potraga je ubrzo ukazala na Fredericka Morgana Perriga i Sveučilište ga je odmah obavijestilo.

'Srećom, Morgan je stvarno dobar bivši student koji je nastavio dijeliti svoje podatke sa Sveučilištem nakon svih ovih godina. Dakle, to je bila još jedna briga koju smo imali - 1965. je bila davna prošlost. Je li ta osoba još uvijek živa?', rekla je Karen McVeigh, koja je zadužena za poslove s bivšim studentima.

Prema njezinim riječima, Perrigo je bio zapanjen kada je čuo da je prsten pronađen. Perrigo je objasnio McVeighu kako je izgubio prsten 1977., kada je bio na obiteljskom putovanju na Barbados. Njegovog je sina val prevrnuo, a kada je uhvatio dječaka za ruku da ga izvuče iz vode, prsten mu je samo skliznuo s prsta i nestao u moru.

Sveučilište je potom proslijedilo Perrigove kontakt informacije Davisu, koji je ubrzo kontaktirao vlasnika prstena. Morgan Perrigo zahvalio je Davisu i ispričao mu kako je izgubio prsten, ali podijelio je još jedan nevjerojatan detalj.

'Ova priča jednostavno ne može biti bolja. Ne samo da smo pronašli prsten nakon 47 godina na dnu mora, ja sam ga pronašao, znate, tjedan dana prije njegovog rođendana', naglasio je ronilac.

Davis je zamotao prsten i poslao ga kao brzu međunarodnu pošiljku da stigne Perrigu prije njegovog rođendana.

'Taj je prsten bio pod vodom 47 godina, pa sam uvjeren da se s njim oprostio prije mnogo vremena i zaključio da je zauvijek nestao', rekao je Davis.

Ronilac Alex Davies cijelo iskustvo s prstenom smatra fascinantnim i volio bi ga ponovno doživjeti kako bi pronašao nešto čime bi mogao pronaći njegovog vlasnika.

Vaša reakcija na temu