Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay.com Planinari pronašli skriveno blago: Nitko ne zna kako su zlatnici iz Jugoslavije završili tamo

Planinari pronašli skriveno blago: Nitko ne zna kako su zlatnici iz Jugoslavije završili tamo

Bit će izloženi na jesen

Planinari su u sjeveroistočnom dijelu Češke, u planinskom području Krkonoša, koje se smatra popularnim odredištem, pronašli pravo blago, a pronalazak je uzburkao duhove povjesničara i lokalnog stanovništva.

Istražujući prirodu, dvojica planinara pronašla su neobičnu aluminijsku kutiju koja je djelomično virila iz kamenog zida uz šumsku stazu. Kad su je otvorili, nisu mogli vjerovati svojim očima - u njoj se nalazila bogata kolekcija zlatnih predmeta vrijedna najmanje 360.000 američkih dolara, odnosno približno 320.000 eura, piše N1.

Kutija je sadržavala gotovo 600 zlatnika, deset zlatnih narukvica, sedamnaest kutija za cigarete, metalni češalj i nekoliko drugih predmeta. Ukupna težina zlatnika je 3,7 kilograma.

Planinari, koji su željeli ostati anonimni, odmah su blago odnijeli u Muzej istočne Češke u gradu Hradec Králové, gdje ga sada proučavaju arheolozi i numizmatički stručnjaci.

Tko je sakrio blago?

'Došli su k nama bez prethodnog dogovora. Ubrzo nakon toga počeli smo istraživati ​​nalaz', rekao je za CNN Miroslav Novák, voditelj arheološkog odjela u muzeju.

Još uvijek nije poznato tko je sakrio blago i zašto, ali prvi tragovi vode do turbulentnih povijesnih razdoblja 20. stoljeća.

Najstariji otkriveni novčić je iz 1921. godine, što znači da blago nije moglo biti skriveno ranije.

Stručnjaci nagađaju da bi blago moglo potjecati iz razdoblja prije Drugog svjetskog rata, kada su mnogi stanovnici napuštali područje zbog rastućih napetosti.

'Najvjerojatnije je to povezano s turbulentnim razdobljem prije početka Drugog svjetskog rata, kada je češko i židovsko stanovništvo napuštalo pogranično područje, ili s 1945. godinom, kada su Nijemci odlazili', rekao je Novak.

Vrijednost blaga ne leži samo u zlatu, već i u njegovom povijesnom značaju. Misteriju dodatno pojačava činjenica da među novčićima nema čeških ili njemačkih primjeraka - većina ih potječe s Balkana i iz Francuske.

To je potaknulo teorije da bi blago moglo pripadati bogatim obiteljima s međunarodnim vezama, poput Swéerts-Špork ili da se radi o ratnom plijenu čehoslovačkih legionara.

Mnogi novčići iz Kraljevine Jugoslavije

U muzeju su trenutno u tijeku intenzivna istraživanja, a dvije kutije cigara ostale su neotvorene. Stručnjak za kovanice Vojtěch Brádle rekao je da je sastav kutije neobičan.

'Češki nalazi iz 20. stoljeća obično sadrže uglavnom njemačke i čehoslovačke kovanice. Ovdje ih nema', rekao je.

'Većina komada iz ovog blaga nije došla izravno u Češku. Morali su biti na Balkanskom poluotoku nakon Prvog svjetskog rata. Neki od kovanica imaju žigove iz bivše Jugoslavije. Kovani su tek 1920-ih ili 1930-ih. Trenutno nisam upoznat ni s jednim drugim češkim nalazom koji sadrži kovanice s tim žigovima', dodao je.

Kako je objasnio, povijesna analiza se nastavlja, a nalazi će biti predstavljeni na posebnoj izložbi na jesen.

Prema češkom zakonu, pronađeni arheološki predmeti automatski postaju vlasništvo države, a pronalazač može očekivati ​​potencijalnu financijsku nagradu ovisno o vrijednosti i značaju nalaza.

Otkriće je izazvalo veliko zanimanje među stanovnicima i ljubiteljima povijesti.

Uz službena istraživanja, muzej je počeo primati razne informacije i nagađanja koja bi mogla otkriti više o tajanstvenom podrijetlu blaga.

Do tada, otkriće iz Krkonoša ostaje jedan od najfascinantnijih arheoloških trenutaka posljednjih godina u Češkoj.

Vaša reakcija na temu