Prijedlog Europske komisije za višegodišnji financijski okvir (2028-2034), objavljen je danas. I očekivano je loš.
Europska komisija planira objediniti nekoliko programskih fondova u jedan kanal, uključujući dvije najveće proračunske stavke - kohezijski fond i zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP), pritom ukidajući 'drugi stup' proračuna za razvoj ruralnog područja.
Iz tog, takozvanog 'drugog stupa' ZPP-a financira se, primjerice, razvoj ruralnog turizma, modernizacija OPG-ova, razvoj LAG-ova, ali i javna infrastruktura u ruralnim područjima, vrtići, ceste, vodoopskrba, domovi kulture, igrališta. Sve će to biti ogroman udar na lokalnu samoupravu. Drugi stup je bio 'težak' 95.5 milijardi eura, a sada bez njega ostaju i Europa i Hrvatska.
'Sredstva za obranu i vraćanje dugova iz vremena COVID-19 pandemije, pregazila su sve ono od vitalne važnosti za stanovništvo Hrvatske. Pitam se što je Vlada RH radila na sastancima Vijeća EU i kako se borila za naše interese? Ovo je udar na hrvatske poljoprivrednike, manje gradove i općine, cijelu Hrvatsku izvan velikih urbanih centara. Također, kohezijski fondovi kakve smo poznavali odlaze u povijest, a upravo iz tih fondova Hrvatska je financirala mnoge infrastrukturne projekte poput Pelješkog mosta', rekao je europarlamentarac Marko Vešligaj.
Zastupnik Marko Vešligaj, jedini hrvatski član Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj, tražio je više puta da zajednička poljoprivredna politika ostane poseban dio proračuna EU. Između ostalog, na Odboru prihvaćeni su i njegovi amandmani o nužnosti formiranja izravne linije za gradove i općine u upravljanju sredstvima, zatim lakše dostupnim sredstvima za poljoprivrednike te brzim odgovorima na prirodne nepogode kako bi poljoprivrednici dobili potreban kapital za obnovu proizvodnje. Sada je pitanje koliko će sredstava ostati za sve to.
'Izašao sam danas na ulicu zajedno s poljoprivrednicima, sindikatima i građanima, na prosvjedu u organizaciji najvećeg poljoprivrednog udruženja u EU, Copa-Cogeca, kako bismo poručili da opstanak europske poljoprivrede i ruralnih zajednica ovisi o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (ZPP) koja se prijedlogom novog proračuna dovodi u opasnost. Ako bismo morali odabrati jednu stvar u kojoj Hrvatskoj najviše treba Europska unija - to je zajednička poljoprivredna politika i unutar nje ruralni razvoj. Ovo je osobito problematično ako znamo da sredstva za projekte ruralnog razvoja ni dosad nisu bila dostatna za potrebe naših ruralnih zajednica. Svako slabljenje zajedničke politike i proračuna dodatno će ugroziti opstanak malih i srednjih poljoprivrednih proizvođača ali i ruralnih krajeva. Ako želimo zadržati vlastitu poljoprivredu, imati vlastitu hranu i ruralne krajeve u kojima će biti stanovništva, važno je očuvati ZPP. Bez hrane nema ni sigurnosti zbog koje sada sve žrtvujemo, a ovakva kriza će se nesumnjivo preliti i na druge segmente društva', zaključio je Marko Vešligaj.