Najnovija anketa Eurobarometra objavljena danas pokazuje najvišu razinu povjerenja u Europsku uniju u posljednjih 18 godina i dosad najveću potporu euru. U trenutačnom geopolitičkom kontekstu Europljani bi željeli vidjeti snažniji i odlučniji EU putem zajedničke obrambene i sigurnosne politike, dok je mir i dalje vrijednost koja najbolje predstavlja EU.
Povjerenje u EU na najvišoj je razini u posljednjih 18 godina
52 % Europljana vjeruje EU-u, što je najveći rezultat od 2007. Razina povjerenja najviša je među mladima u dobi od 15 do 24 godine (59 %). Postavivši još jedan 18-godišnji rekord, 52 % Europljana vjeruje Europskoj komisiji, a rezultati su ponovno posebno visoki među mladim građanima (57 %). Istodobno, 36 % Europljana vjeruje svojoj nacionalnoj vladi, a 37 % vjeruje svojem nacionalnom parlamentu. Tri četvrtine ispitanika (75 %), što je najviša razina u više od dva desetljeća, smatra da su građani EU-a. Osim toga, više od šest od deset građana EU-a (62 %) također je optimistično u pogledu budućnosti EU-a.
Europljani snažno podupiru euro
U istraživanju Eurobarometra zabilježena je najveća potpora zajedničkoj valuti ikad, i u EU-u (74 %) i u europodručju (83 %). Kad je riječ o percepciji stanja europskog gospodarstva, 44 % Europljana smatra da je ono dobro, a 48 % da je loše. Većina građana (43 %) i dalje smatra da će europska gospodarska situacija ostati stabilna u sljedećih 12 mjeseci.
Europljani žele snažniji i odlučniji EU
Gotovo sedam od deset ispitanika (69 %) slaže se da je Europska unija mjesto stabilnosti u problematičnom svijetu. Gotovo devet od deset Europljana (88 %) slaže se da bi trebalo uspostaviti veću suradnju utemeljenu na pravilima među zemljama i regijama svijeta. Više od četiri od pet građana EU-a (86 %) slaže se da je povećanje carinskih pristojbi štetno za svjetsko gospodarstvo. Međutim, ako druge zemlje povećaju svoje carine na uvoz iz EU-a, 80 % ispitanika slaže se da bi EU trebao uvesti carinske pristojbe kao odgovor na obranu svojih interesa.
Više od osam od deset država članica (81 %) podupire zajedničku obrambenu i sigurnosnu politiku, što je najveći rezultat od 2004. Istodobno, 78 % ispitanika zabrinuto je zbog obrane i sigurnosti EU-a u sljedećih pet godina.
Kad je riječ o prioritetima proračuna EU-a, europski građani željeli bi da se proračun EU-a potroši na obranu i sigurnost (43 %), zapošljavanje, socijalna pitanja i javno zdravlje (42 %) te obrazovanje, osposobljavanje, mlade, kulturu i medije (34 %, stabilno). S 40 %, sigurnost i obrana također su glavno područje za koje građani smatraju da bi trebalo imati koristi od povećanog financiranja EU-a, nakon čega slijedi energetska tranzicija / cjenovno pristupačna energija (32 %).
Europljani smatraju da bi EU trebao poduzeti srednjoročne mjere u području sigurnosti i obrane (39 %), nakon čega slijede gospodarstvo (29 %), migracije (24 %) te klima i okoliš (24 %). Istodobno, 44 % europskih građana smatra da će osiguravanje mira i stabilnosti kratkoročno imati najveći pozitivan učinak na njihov život, nakon čega će uslijediti osiguravanje opskrbe hranom, zdravljem i industrijom u EU-u (27 %) i stvaranje više mogućnosti za zapošljavanje (26 %).
Mir (41 %, + 2 postotna boda) i dalje je vrijednost koja najbolje predstavlja EU, nakon čega slijede demokracija (33 % – 2 postotna boda) i poštovanje vladavine prava, demokracije i temeljnih prava (28 %, nova stavka).
Kontinuirana i stabilna potpora odgovoru EU-a na rat u Ukrajini
S obzirom na agresivni rat Rusije protiv Ukrajine 80 % europskih ispitanika slaže se s prihvatom u EU osoba koje bježe od rata, dok više od tri četvrtine Europljana (76 %) podupire pružanje financijske i humanitarne pomoći Ukrajini. 72 % građana EU-a podupire gospodarske sankcije protiv ruske vlade, poduzeća i pojedinaca, dok šest od deset (60 %) odobrava da EU Ukrajini dodijeli status zemlje kandidatkinje, a 59 % slaže se s financiranjem EU-a za kupnju i opskrbu Ukrajine vojnom opremom. Ruska invazija na Ukrajinu i dalje se smatra najvažnijim pitanjem na razini EU-a (27 %) od 15 predmeta (nakon čega slijedi međunarodna situacija od 24 % te sigurnost i obrana od 20 %. 77 % europskih ispitanika slaže se da ruska invazija na Ukrajinu predstavlja prijetnju sigurnosti EU-a.
Osnovne informacije
Standardno istraživanje Eurobarometra br. 103 (proljeće 2025.) provedeno je od 26. ožujka do 22. travnja 2025. u 27 država članica. Ukupno je 26 368 građana EU-a intervjuirano licem u lice. Razgovori su provedeni i u devet zemalja kandidatkinja i potencijalnih zemalja kandidatkinja (sve osim Ukrajine) i Ujedinjenoj Kraljevini.