Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Pomorsko športsko društvo 'Poljud' niže uspjehe na natjecanjima: 'Ribolov je ekstreman sport'
Naš grad 2024. Piše: Dalmatinski portal

Pomorsko športsko društvo 'Poljud' niže uspjehe na natjecanjima: 'Ribolov je ekstreman sport'

Od 2015. ima i školu za djecu

Pomorsko športsko društvo Poljud, smješteno u Sportskoj lučici Poljud u Splitu, već dugi niz godina aktivno sudjeluje u ribolovnim natjecanjima te organizira treninge i malu školu ribolova za djecu, prenoseći znanje i strast prema ribarenju na mlađe generacije. Jedna je to od brojnih udruga na splitskom području koje obavljaju najrazličitije društveno važne djelatnosti te koju predstavljamo u serijalu članaka u okviru projekta Dalmatinskog portala naziva 'Naš grad 2024.' 

U Splitu postoji čak šest aktivnih pomorsko športskih društava koji odlaze na ribolovna natjecanja. Jedno je od njih ovo društvo koje djeluje od 1970. Od 2015. ima i malu školu ribolova za djecu. Aktivni članovi i treneri Marin Primorac (25), Tomislav Jurić (24) i Tonči Kutnokorsky (22) pod vodstvom kapetana ribolovne sekcije Nene Umiljenovića, treniraju 15 polaznika u dobi od devet do šesnaest godina za teorijsku i praktičnu primjenu ribolova.

- Dva puta tjedno imamo treninge koji traju oko tri sata i vrlo su raznoliki. Djecu učimo izradi sistema za ribolov, tzv. predvezi. Također ih upoznajemo s morem i njegovom biologijom, učimo ih i o vrstama riba i vremenskim uvjetima. Nadalje, najzanimljiviji je dio praktična primjena ribolova kako bi mogla ići na natjecanja - objasnio je Tomislav Jurić.

Polaznici četiri do pet puta godišnje imaju natjecanja i edukacijske kupove koje organizira ribolovni ili županijski savez. Uključeno je i splitsko Sveučilište s natjecanjem naziva 'Sveučilišna ribolovna udica'. 

Za starije, aktivne članove također postoje natjecanja koja se održavaju na više razina - klupsko, županijsko, međužupanijsko i državno - te u dvije kategorije. Prva je kategorija 'lov štapom s obale', druga 'lov štapom iz usidrene brodice. Natjecatelji Poljuda imaju iskustva u obje kategorije što pokazuje i činjenica da su u zadnjih pet godina, svake godine, došli do državne razine natjecanja.

- Za natjecanja se pripremamo i do dva mjeseca unaprijed. Traju čak pet sati i održavaju se u svim vremenskim uvjetima, osim u grmljavinskim jer su ribolovni štapovi izrađeni od karbona pa privlače munje. Zato smatram da sportski ribolov spada pod ekstremne sportove.

Prošli smo sve razine natjecanja, bilo pojedinačno ili ekipno, ali nažalost nikada nismo bili u šest najboljih u državi od kojih se sastavlja hrvatska reprezentacija za svjetsko ribolovno prvenstvo. Vjerujemo da će i taj uspjeh uskoro doći - kazao je Tonči Kutnohorsky.

Sportski ribolov uvelike se razlikuje od uobičajenog. Kada se radi o kategoriji 'lov štapom s obale', riba se lovi po principu 'catch and realise', odnosno riba se ulovi, izvaže i po sustavu jedan gram jednako jedan bod boduje te zatim vraća u more. Osim toga uvedene su i zakonske odredbe tj. minimalne dimenzije za ribu koja se lovi pa tako primjerice fratar mora imati najmanje 18 milimetara inače nije relevantan. Zbog očuvanja faune mora, osim minimalne veličine riba, uvedena je i minimalna veličina udice - iznosi pet milimetara.

Iz kluba nam kažu da je cilj ovog sporta očuvanje tradicije ribolova te prenošenje ekološke svijesti važnosti mora na djecu i mlade. Uz sve to, uključen je natjecateljski duh za dodatnu motivaciju. 

- Ne želimo da se tradicija ribolova izgubi te je odlično što se sve odvija uz sportski duh. Želimo prenijeti znanje na djecu, ekološki ih osvijestiti te naučiti kako da čuvaju i poštuju more i ribu. Također, jedna od prednosti sportskog ribolova jest da smo proputovali od sjevera do juga Jadranske obale te upoznali brojne kolege iz drugih pomorskih društava - kazao je Marin Primorac. 

Da bi ribolov kao sport i dalje ostao aktivan te kako bi se prenio na iduće generacije, Tomislav Jurić pozvao je roditelje, odnosno djecu da se upišu ribolovne klubove.

- Pozivam sve roditelje da svoju djecu dovedu i upišu u klubove koji se bave sportskim ribolovom. Današnja djeca previše borave u zatvorenim prostorima gledajući televiziju i mobitel, igrajući igrice ili skrolajući po društvenim mrežama. Sportski ribolov idealna je prilika u kojoj djeca mogu provoditi par sati na terenu, na otvorenom prostoru, u prirodi na svježem zraku. Toga danas, posebice kod djece, nedostaje - poručio je. 

Vaša reakcija na temu