Kiša i jugo nisu pokvarili posebnu sportsku nedjelju u Makarskoj. Apfel Arena je ugostila 2. HandbaALL IN igre, natjecanje polaznika prilagođenog sportskog programa koji se provodi u pet hrvatskih gradova.
Sedamdesetak polaznika iz svih pet podružnica – Makarske, Splita, Sinja, Metkovića i Novog Marofa, okupili su se kako bi proslavili još jednu aktivnu HandbALL IN sezonu i pokazali važnost uključivanja svih članova zajednice u sportske aktivnosti.
Lokalna podrška
Na početku programa okupljene su pozdravili Željko Primorac, pročelnik Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Županije splitsko-dalmatinske, te Marina Puharić, pročelnica Odjela za javne potrebe i društvene djelatnosti Grada Makarske.
Oboje su istaknuli vrijednost ovog programa i važnost inkluzije za kvalitetu života cijele zajednice, u čemu im se pridružio i Ante Bilić, predsjednik Zajednice športskih udruga Grada Makarske koja od početaka podržava HandbALL IN aktivnosti.
Upravo je lokalna podrška ključna za održivost i dostupnost HandbALL IN programa koji je besplatan za sve polaznike, a Grad Makarska već drugu godinu u potpunosti financira provođenje HandbALL IN programa u ovom gradu, čime pokazuje da s posebnim pravom nosi titulu Europskog grada sporta za 2024. godinu.
Sport i zabava
Poseban šarm svečanom otvaranju donijele su plesačice makarskog plesnog kluba Briljantin, koje su svojom energijom zagrijale publiku i natjecatelje.
Natjecatelji su se prvo okušali na motoričkom poligonu s elementima rukometa, gdje su uz trud, zalaganje te uz podršku brojnih volontera svladavali postavljene izazove.
Njihov uspjeh ne bi bio moguć bez pomoći volontera, kojih je više od 70 uključeno na redovitim HandbALL IN treninzima, a bez kojih bi i okupljanja poput ovih igara bila neizvediva, što je naglasila i Maida Arslanagić, osnivačica programa i voditeljica makarske podružnice, inače bivša hrvatska rukometna reprezentativka.
'Ovaj program ne bi bio moguć bez nesebične podrške volontera, ali i svih koji prepoznaju njegov značaj, od Grada Makarske i ZŠUGM u Makarskoj, RK Marof na sjeveru, Grada Sinja, Sportske zajednice Grada Metkovića, do brojnih suradnika u svim podružnicama. Ponosni smo na sve što smo postigli, jer je inkluzija u sportu neizostavna za izgradnju društva jednakih prilika za sve', izjavila je Maida Arslanagić.
Nakon poligona, miješana ekipa HandbALL IN podružnica je odigrala prijateljsku rukometnu utakmicu protiv posebnih gostiju iz Splita, ekipe sportske udruge za osobe s Downovim sindromom Bili tići. Uz veselo bodrenje s tribina, igrači su pokazali spretnost, snalažljivost i timski duh, a cijeli događaj obilježila je prava radosna sportska atmosfera.
Vrhunac događaja za vrijedne sportaše bilo je uručenje medalja svim sudionicima, koje je podijelio gradonačelnik Makarske Zoran Paunović.
Osnaživanje obitelji
Posebno emotivno bilo je za roditelje sudionika.
'Ovaj program obogatio je život mom sinu. Osim što se fizički razvija kroz sport, uživa s prijateljima i istinski se veseli svakom treningu, što onda i mene neizmjerno usrećuje', rekla je mama jednog od polaznika iz Makarske.
Uz sportski dio, za roditelje je održano i predavanje senzorne pedagoginje Ane Srzić, koja ih je pobliže upoznala s temom senzorne integracije.
'Edukativnim sadržajem trudimo se pružiti dodatnu podršku obiteljima polaznika i osnaživati ih na različite načine za sve izazove koje nosi odgoj i odrastanje', dodala je Arslanagić.
2. HandbALL IN zaključene su još jednim veselim druženjem svih generacija i novom energijom te inspiracijom za nastavak promoviranja sporta kao alata za inkluziju i razvoj.