Konačno je došlo vrijeme da se arhitekti i urbanisti 'zabave' s područjem koje je još 2016. godine postalo jedan od simbola borbe protiv prenamjene u Generalno urbanističkom planu iz rekreacijske u mješovitu zonu. Rezultat te borbe je zadržavanje perspektivnog prostora na kojem će stručnjaci uskoro dobiti priliku stvoriti savršen balans između privatnog i javnog sadržaja s kojim će se značajno poboljšati kvaliteta života stanovnika Trstenika.
Prvi korak je današnje predstavljanje Natječajnog programa za urbanističko–arhitektonski natječaj Pojedinačnog zahvata 13, sjeverno i južno od Ulice Moliških Hrvata.
- Ovo je pravi urbanističko-arhitektonski natječaj koji se događa u neartikuliranoj zoni unutar važnog urbanističkog zahvata Splita 3, između dviju stambenih ulica, i koji mora revitalizirati neke elemente te ih podignuti na višu razinu. Kad gledam iz arhitektonskog stajališta, toliko je urbanističko-arhitektonskih elemenata uključeno da se radi o izvrsnom zadatku za arhitekte, zato se nadam da će što više kolega izaći - kazao je Dragan Žuvela, izrađivač natječajnog programa.
Južno od Ulice Moliških Hrvata po GUP-u se nalazi poslovna zona, a sjeverno uglavnom rekreacijske i društvene. Nakana je da se s javnim urbanističko-arhitektonskom natječajem formira savršen balans dvaju zona.
- Nadamo se kako će se u budućnosti u ovoj zoni realizirati bazen sa zatvorenom dvoranom, javni sadržaji kao što su podzemna garaža, rekreacijska zona, kotarski trg i pješački koridori. Raspisivanje natječaja očekuje se krajem kolovoza ili početkom rujna, a provest će se prema pravilniku Hrvatske komore arhitekata - rekao je gradonačelnik Ivica Puljak, a partner u raspisivanju natječaja bit će tvrtka Tommy koja je vlasnik južne, poslovne zone.
- Privatni partneri su se stavili u okvire koje je Grad postavio, na njima je da realiziraju svoj dio, a mi ćemo se potruditi realizirati dio koji se tiče javnog sadržaja - rekao je Puljak.
U dogovoru s velikim trgovačkim lancem, na privatnoj parceli smjestit će se poslovna zgrada, ali trebala bi imati tipologiju s kojom neće značajno utjecati na prostor. Planirano je da visina zgrade ne prelazi 13 metara, čime bi se 'popela' na razinu ceste sjeverno od stambenih zgrada na adresi Dinka Šimunovića, s koje bi se pristupalo i javnom parkiralištu na krovu budućeg objekta.
Poslovna zgrada će se dijeliti na dva volumena, jer je jedan od uvjeta natječaja da se zadrži i dodatno 'pojača' pješački koridor koji se proteže kroz cijeli zahvat i prolazi između dvije poslovne zgrade na privatnoj parceli, čime će se i u toj zoni stvoriti javni međuprostor i hortikulturno uređenje. Pješačke šetnice su jako važan segment ovog urbanističko-arhitektonskog natječaja kao ključna tema spoja dviju pješačkih ulica (još od projekta Splita 3) te kako orijentacija zgrada prati centurijaciju, tako je prate i šetnice.
- Svakim natječajem, posebno u osjetljivim zonama kao što su ove, treba naglasiti kvalitete i dignuti ih na višu razinu. To je jedan od uvjeta natječaja. Također je naglasio da je ova zona simbol otpora prema spornim promjenama GUP-a 2016. godine, zato je vrlo zadovoljan da se ide po izvornim propozicijama plana, da R1 zona ostaje R1 zona i da se uvažava osjetljivost i specifičnost zone. Nužnost tog balansa između privatnog i javnog kao nužnost postavlja sam GUP, zato je zadana zona i implementirana kao pojedinačni zahvat, a pojedinačni zahvati su po važnosti odmah nakon gradskih projekata - objasnio je Žuvela.
Osim sadržaja i pješačkih zona, dodao je kako se rade prometne analize koje će se implementirati u natječajni program, kako bi se izradilo rješenje spoja bolnice, Puta Trstenika i Moliških Hrvata gdje se i sada stvaraju čepovi.
Sveukupno je riječ o neartikuliranom i neiskorištenom području koje nikad nije zaživjelo, a koje se sada pretvara u savršeno 'igralište' za arhitekte i urbaniste koji će se prihvatiti ovog izazova.