R. K. je 2005. došla u Petrovu bolnicu u Zagrebu zbog jakih bolova, pri kraju rizične trudnoće. Zbog nesavjesnog liječenja njezina je beba umrla pri porodu, a ona je tek ovih dana dočekala kraj sudske trakavice i odštetu koja je na kraju ispala znatno manja od one koju je tražila.
Trudnica tvrdila da se osoblje nije obaziralo na nju
Kako stoji u presudi, tada 37-godišnja R. K. stigla je u bolnicu u 35. tjednu trudnoće zbog jakih bolova i stezanja u leđima te jakog proljeva. U tužbi je navela da je četiri mjeseca prije toga imala dvije operacije uterusa, da je prije toga sedam godina bila neplodna te da je osoblje bolnice zanemarilo hitnost njezine situacije, što je na kraju dovelo do smrti njezinog djeteta u maternici.
'Dobila je napadaj nesnosnih bolova u leđima, nije se mogla pomaknuti, pa je pozvana dežurna sestra koja je odbila pozvati njezinog liječnika dr. G. Z. koji je te noći bio dežuran i koji je pred kraj vodio njezinu trudnoću, a isto je tako odbila pozvati drugog dežurnog liječnika dr. D. B. koji je također bio upoznat s njezinom rizičnom trudnoćom', stajalo je u njezinoj tužbi.
Tužiteljica je tvrdila da su uslijed nesavjesnog liječenja nastupile komplikacije. Kada je zatražila da se učini carski rez, nitko se iz liječničke ekipe nije obazirao.
'Njezina je beba umrla u maternici, a porod je zatim obavljen krajnje nestručno i na nedopušten način, što je izravno ugrozilo i život R. K. s obzirom na to da je došlo do rupture uterusa zbog čega je učinjena eksplorativna laparatomija', dodaje se u tužbi, prenosi Index.
Bolnica odbacila optužbe trudnice, vještaci ih potvrdili
Bolnica je u potpunosti odbacila njezin tužbeni zahtjev, predstavnici su tvrdili da je liječenje obavljeno prema svim pravilima struke. Tvrdili su da je beba umrla od gušenja pupčanom vrpcom, što liječnici nisu mogli spriječiti te da je porod zatim izveden prema uobičajenoj proceduri.
Ipak, iskazi triju vještaka nisu išli u korist liječničkog tima. Najveći je propust, stoji u presudi, bio u tome što trudnici nisu pravovremeno napravili CTG koji bi pokazao stanje ploda, spriječio smrt djeteta i pokazao da je porod trebalo dovršiti carskim rezom.
'Kako, dakle, iz prihvaćenih dijelova nalaza i mišljenja vještaka jasno proizlazi da je moguće da bi se dijete rodilo živo i da kod tužiteljice ne bi došlo do rupture maternice u slučaju da nije bilo propusta tuženika u pružanju zdravstvene zaštite tužiteljici. Propust je prethodio stezanju pravog čvora pupkovine. Za zaključiti je da su tužitelji dokazali postojanje uzročnoposljedične veze između utuženih štetnih posljedica i postupanja liječnika tuženika kojima je njihovom djetetu oduzeta mogućnost za život', zaključila je sutkinja.
R. K. i njezin suprug ukupno su tražili 98.524,04 eura, a iznos koji su dobili otprilike je upola manji. Sutkinja je R. K. na račun pretrpljene duševne i fizičke boli dodijelila 32.800 eura, njezinom suprugu 27.000 eura. Odštetu joj mora isplatiti KBC Zagreb, koji je matična ustanova u Klinike za ženske bolesti i porode, također troškove sudskog postupka. Presuda je nepravomoćna.