Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: press UPOZORENJE EUROZASTUPNICE 'Rast cijene kruha u Hrvatskoj 60 posto, što je 20 posto više nego u EU-u'

UPOZORENJE EUROZASTUPNICE 'Rast cijene kruha u Hrvatskoj 60 posto, što je 20 posto više nego u EU-u'

Predstavila je svoje prijedloge za suzbijanje vrtoglavih iznosa

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan predstavila je inicijative za suzbijanje visokih cijena u Hrvatskoj, ali i u drugim zemljama istočne Europske unije.

'Ako kratko svratite do drogerije i uzmete nekoliko proizvoda na brzinu, lako će vam se dogoditi da vam je račun više od deset eura veći nego da ste iste proizvode kupili u Njemačkoj. U svom kratkom istraživanju nisam pronašla nijedan proizvod koji bi kod nas bio jeftiniji. Tablete za suđe skuplje su barem pet eura, dezodoransi više od euro i pol, vlažne maramice za bebe i do dva eura', rekla je Borzan, ističući kako su plaće u Njemačkoj dvostruko, a mirovine čak trostruko veće.

Usporedila je i rast cijena hrane u Hrvatskoj i Europskoj uniji u posljednje četiri godine, pri čemu je uočila da je u gotovo svim kategorijama rast veći u Hrvatskoj nego u ostatku Unije. Najveća razlika bilježi se u cijeni kruha, koja je u Hrvatskoj porasla za 60 posto, dok je u ostatku EU-a porast iznosio 38 posto. Slijede riba, meso, šećer, jaja, voće i mlijeko. Jedino su cijene ulja i povrća u Hrvatskoj rasle sporije nego u drugim članicama.

Unatoč otporu dijela zastupnika, Borzan je u Rezoluciju o starim i novim izazovima na tržištu EU-a uspjela uvrstiti i dio koji se odnosi na rast cijena u novijim državama članicama. Rezolucija bi trebala ići na glasanje ovaj tjedan.

'Tražimo od Komisije da istraži problem i primijeni postojeće, ali i nove zakone kako bi se spriječile manipulacije na tržištu i kaznilo one koji svojom pohlepom uzrokuju rekordne cijene. Otpor se javlja i u nekim državama zapadne Europe, što je dodatno pomoglo da se ova tema uvrsti u dnevni red plenarne sjednice', navela je.

Istaknula je kako, prema njezinu istraživanju, čak 70 posto građana zbog inflacije kupuje manje, pri čemu 60 posto njih kupuje manje hrane.

Vaša reakcija na temu