Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Starica oštećena za nekoliko tisuća eura, policija uputila upozorenje

Starica oštećena za nekoliko tisuća eura, policija uputila upozorenje

Starije osobe nerijetko žrtve

Labinska policija dovršila je kriminalističko istraživanje te utvrdila sumnju da je 46-godišnjak počinio kazneno djelo prijevara na štetu starice.

Muškarca se sumnjiči da je 16. i 17. lipnja prevario 87-godišnjakinju tako što ju je nazvao na kućni broj te joj se predstavio kao osoba koja provjerava novac jer ju je banka prevarila. Nakon što mu je oštećena predala nekoliko tisuća eura, prestao se javljati pa je shvatila da je prevarena.

Protiv osumnjičenog muškarca nadležnom državnom odvjetništvu podnosi se kaznena prijava u redovnom postupku.

Policijska uprava istarska ponovno upozorava da su starije osobe često žrtve zbog svoje poodmakle dobi, nepažnje ili neupućenosti. Također su spremnije na suradnju. Često žive same u kućanstvu pa nisu u prilici istog trenutka zatražiti tuđu pomoć. Počinitelji to koriste te na razne načine, lažnim prikazivanjem činjenica, navode osobe da nešto učine na svoju štetu. Između ostalog, predstavljaju se i kao službene osobe pa je tako bilo slučajeva da su tvrdili da su djelatnici banaka, zdravstveni djelatnici ili policijski službenici.

Kako bi se izbjegle ovakve i slične prijevare, policija je iznijela nekoliko savjeta.

'Ne ustupajte svoje osobne podatke nepoznatim osobama (ime, prezime, adresu, OIB, matični broj, broj bankovne kartice, količinu novaca na računu i slično). Ako netko s vama telefonski ili osobno na kućnoj adresi kontaktira i traži osobne ili bankovne podatke, odmah obavijestite svoju banku i policiju. 

Nemojte pokazivati svoje dokumente i bankovne kartice nepoznatim osobama niti nemojte slati njihove preslike. Zapamtite da banke nikada od vas neće telefonom provjeravati koliko novca imate na svom računu niti na taj način tražiti neke žurne transakcije

Ako niste sigurni kako postupiti, prekinite neželjeni telefonski poziv, žurno kontaktirajte članove kućanstva ili osobu od povjerenja te ih zamolite za pomoć i daljnje upute. Ne puštajte neznance u svoj dom, ne odajte im privatne podatke preko telefona i pobrinite se da o opasnostima koje vrebaju upoznate svoje roditelje, bake i djedove jer, kao što je već istaknuto, upravo su oni meta ovakvih drskih počinitelja', stoji upozorenju policije.

Vaša reakcija na temu