Državno izborno povjerenstvo (DIP) do utorka u ponoć provjerava potpise pa im se u poslu potkradu i neke krajnje neobične situacije, poput kandidata koji je došao izdaleka da bi predao - jedan potpis. Za kandidaturu za predsjednika ih treba imati deset tisuća.
Otkrio je to Josip Salapić, potpredsjednik DIP-a.
'Danas smo imali potencijalnog kandidata koji je imao samo jedan potpis, koji je dosta putovao do Zagreba, do DIP-a. Demokracija je široki pojam, ljudi koji imaju ambiciju, a ne mogu ostvariti zakonske uvjete, imaju barem mogućnost doći u Državno izborno povjerenstvo. S obzirom na to da je to naša dužnost, primimo svakog kandidata i na kraju moramo dati potvrdu da taj kandidat ispunjava uvjete', kazao je Salapić za tportal.
Sutra će u DIP-u, privremeno smještenom na zagrebačkom Velesajmu, biti najveća gužva, jer utorak je posljednji dan provjere potpisa. Potpisi kandidata koji su ih zasad predali - Zorana Milanovića, Dragana Primoraca, Mira Bulja i Marije Selak Raspudić, kaže, uglavnom su provjereni, a sve kandidature trebale bi biti potvrđene do srijede u 13 sati.
Najveći problem su, kaže Salapić, dupli potpisi.
'Mogu reći da je bilo dosta toga. Građani, kako je puno štandova na trgovima, vjerojatno žele dati potporu, ne vodeći računa o tome da postoji zakonska odredba gdje je to zabranjeno. Vodili smo računa, kada se takav slučaj pronađe da se odmah stavi sa strane, i potencijalni kandidat koji dođe na potpisivanje liste dobije uvid u to da je imao duple potpise, krive OIB-e, adrese. Postoji sustav kontrole na kojemu radi APIS, s DIP-om. Sve je transparentno, ali događa se to. Uvijek su u prednosti oni koji imaju više potpisa. Ovi s knap su u malo neizvjesnoj situaciji', poručio je Salapić.
Na pitanje kada kandidati mogu biti diskvalificirani, Salapić kaže: 'Nema krivih potpisa, postoje samo oni koji nisu pravovaljani. On će biti diskvalificiran samo ako ne dođe do broja 10 tisuća. Ako mu fali jedan, a nalazi se u duplima, nažalost to neće biti pravovaljano'.