Projekt 'Poticanje strukovnog obrazovanja - učenje temeljeno na radu', vrijedan 60 milijuna eura te financiran sredstvima EU iz Europskog socijalnog fonda plus, kreće u realizaciju uz ključne ciljeve - jačanje praktičnih vještina nužnih za konkurentnost tržišta rada te učvršćivanje veze između obrazovnog sustava i gospodarskih potreba.
Projekt predviđa i izradu dijela kurikula za zanimanja za koje postoji potreba na tržištu rada, a koji nisu izrađeni u okviru aktualne kurikularne reforme kao što su fotograf, obućar, bravar, pediker, brodski mehaničar, instalater i serviser plinskih instalacija. Aktivnosti promocije naukovanja provodit će partner na projektu Hrvatska obrtnička komora.
Projekt podrazumijeva 56 milijuna eura namijenjeno poticanju gospodarskih subjekata koji će provoditi program, pri čemu je najavljena objava poziva za naukovanje vrijednog 13,2 milijuna eura već danas, kojim će se pokrivati troškove naukovanja za proteklu školsku godinu, a koji uključuju isplate nagrada učenicima i mentorima te nadoknadu troškova opreme za kvalitetnu praksu.
Uz ravnatelja Agencije za strukovno obrazovanje Mile Živčića i ministra obrazovanja Radovana Fuchsa, potpisnik ugovora je ministar gospodarstva Ante Šušnjar koji je ovaj projekt nazvao prekretnicom u razvoju praktičnih vještina te korakom naprijed prema modernijem, učinkovitijem i tržišno relevantnijem sustavu obrazovanja, istaknuvši da naukovanje nije trošak već ulaganje u buduće zaposlenike, kvalitetu proizvoda i usluga i kvalitetnije gospodarstvo. Istaknuo je i vraćanje mjere stipendiranja učenika deficitarnih zanimanja, program uslijed kojih će za školsku godinu 2024./2025. biti dodijeljeno ukupno 711 stipendija u iznosu od 2.400 eura po učeniku, a cjelokupan iznos isplatit će se već tijekom srpnja.
'Snažno podržavamo ovaj projekt, respektabilna sredstva će biti uložena u strukovno obrazovanje, od vraćanja potrebnih kurikuluma za što smo se intenzivno zalagali preko poticanja naukovanja u licenciranim radionicama pa do promocije strukovnih zanimanja, što će Hrvatska obrtnička komora provoditi kao vrijedan, angažiran i kompetentan partner. Pozdravljamo i vraćanje programa stipendiranja učenika deficitarnih zanimanja, sve navedeno je pravi put do kvalitetnih novih naraštaja obrtnika. Ovo je jedini način da obrazovni sustav uskladimo s potrebama tržišta rada i da nemamo deficit onih koje trebamo za funkcioniranje svakodnevnice, ali i cijelog gospodarstva.
Cijeli komorski sustav će nastaviti surađivati sa školama i obrtnicima te putem sajmova i brojnih drugih aktivnosti, kao i godinama do sada, pokušati ubrzati pozitivne trendove upisa i jačanje interesa mladih za obrtnička zanimanja. Trud se svakako isplatio, unatrag pet godina više od 22.000 djece upisana su u strukovna zanimanja po dosadašnjem jedinstvenom modelu obrazovanja koje zagovara HOK, svake godine se ostvaruje kontinuiran stabilan rast te isto očekujemo ove školske godine koju obilježava velika kurikularna reforma, a ovaj projekt će bez sumnje dati novi vjetar u leđa obrtnicima i onima koji će to tek postati, zaključuje predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil.