Nekadašnji ministar zdravstva Vili Beroš već idući tjedan može početi obnašati zastupničku dužnost.
U petak mu, naime, istječe šestomjesečni rok tijekom kojeg on nije mogao aktivirati svoj mandat što ga je 30. studenog stavio u mirovanje.
Beroš ima vrlo opipljive razloge za dolazak u Sabor, gdje ga mijenja njegova kolegica iz HDZ-a Danijela Blažanović, budući da mu se prepolovila mjesečna naknada koja mu sjeda na račun kao bivšem dužnosniku, piše Novi list.
Pola godine je dobivao od države novac u visini pune ministarske plaće, 4.600 eura, ali drugih bi se šest mjeseci Beroš, sukladno zakonu, morao zadovoljiti s 2.300 eura, što neosporno predstavlja ozbiljno smanjenje.
Iznos povlastice
Prije prošlogodišnjeg velikog rasta dužnosničkih plaća Beroš je zarađivao 2.650 eura, što znači da mu se iznos povlastice »6 plus 6« sada spustio čak ispod razine i te plaće.
U slučaju kada bi, međutim, prekinuo korištenje »6 plus 6« i odlučio iduće tri godine biti saborski zastupnik, ne bi previše financijski izgubio, ako uopće, jer bi mu primanja i dalje bila iznad četiri tisuće eura.
Pred Berošem je, dakle, dvojba hoće li se ili ne svaki mjesec odreći dvije tisuće, što je za pola godina 12 tisuća eura. Nije to ni za njega, premda je dobro situiran čovjek, mali novac.
Beroš, istina, sa suprugom, kako pokazuje imovinska kartica što ju je ispunio po smjeni s mjesta ministra, posjeduje dosta nekretnina i 23 tisuće eura štednje, ali bračni par otplaćuje četiri kredita, na mjesečne rate kojih im odlazi 1.355 eura.
Ukupno još moraju podmiriti 104.400 eura. Stoga bi Beroševo odmrzavanje mandata zastupnika zapravo bilo jedina logična odluka bivšeg ministra protiv kojeg se vodi kazneni postupak.
No, činjenica je da ga upravo zbog toga premijer Andrej Plenković i HDZ ne žele u Saboru, gdje bi bio laka i vjerojatno učestala meta oporbe, pa kao takav štetan stranci.
Beroš bi, poslije DP-ovca Josipa Dabre, bio već drugi zastupnik na udaru zakona o kojem ovisi Plenkovićeva Vlada.
Zato je možda moguć dogovor HDZ-a s Berošem da barem još tih šest mjeseci, koliko će mu stizati 50 posto ministarske plaće, ostane podalje od Sabora.
Ali, nitko ga ne može spriječiti da bude zastupnik jer ima izvorni mandat.
Stari posao
Nakon što je Beroš uhićen zbog sumnje da je sudjelovao u namještanju nabava medicinske opreme, premijer ga je smijenio, a on je zatražio '6 plus 6' i istovremeno aktivirao i ponovo zamrznuo zastupnički mandat.
Vlada mu je odobrila '6 plus 6', iako je imao pravo vratiti se na stari posao u zagrebačkoj bolnici Sestre milosrdnice.
U Banskim dvorima protumačili su tada da je iz Beroševog zahtjeva za '6 plus 6' jasno da on 'ne želi konzumirati pravo na povratak kod prethodnog poslodavca'.
Ne bi mu taj manevar upalio u Saboru, '6 plus 6' bilo bi mu uskraćeno kao i, primjerice, Nataliji Martinčević po prestanku mandata zastupnice Reformista.
Odbor za izbor i imenovanja odbacio je njezin zahtjev za '6 plus 6' jer je imala ugovor o povratku na radno mjesto u jednoj agenciji Varaždinske županije, zbog čega je Natalija Martinčević pokrenula upravni spor koji još uvijek traje. Beroš je, eto, imo sreće da je o njegovom statusu odlučivala Vlada i sklonio se u zavjetrinu sa »6 plus 6« u džepu.
- To je prilika da osiguram egzistenciju svoje obitelji. Bi li netko s optužnicom nad glavom mogao koncentrirano raditi svoj posao? Vidjet ćemo što će biti dalje, posebno u Saboru - izjavio je Beroš po izlasku iz istražnog pritvora u kojem je proveo deset dana. Plenković je, pak, bio nedvosmislen u vezi njegovog prelaska iz Banskih dvora u Sabor.
- Beroš ima ozbiljnijih pitanja kojima se treba baviti od povratka u Sabor - ustvrdio je predsjednik Vlade krajem studenog 2024.
I tu je ta priča privremeno prestala jer se znalo da Beroš ima šestomjesečni zakonski embargo na ulazak u Sabor.
No, vrijeme, naročito u politici, leti i Beroš je dočekao dan kada može postati zastupnik.
Kako je nedavno otkrio glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, istraga protiv njega je pri kraju, do sredine srpnja, bit će donešena državnoodvjetnička odluka o (ne)podizanju optužnice.
Ako će Beroš biti kazneno gonjen, naravno da će, kao što je Plenković istaknuo, imati o čemu razmišljati.
No, posao zastupnika vladajuće koalicije uopće nije težak. Beroševa bi obveza bila dva, eventualno tri puta mjesečno doći na glasovanje i k tome nazočiti sjednicama saborskog odbora ako bi ga HDZ u neki stavio.
Obrana i odvjetnici koštaju
Nisu saborske dužnosti ništa što Beroš ne bi mogao bez problema odrađivati paralelno s pripremom vlastite obrane u slučaju da uskoro bude obuhvaćen optužnicom.
Oporbeni zastupnici sigurno ga ne bi štedjeli, ali valjda bi se navikao na takav tretman.
Pogotovo zato što bi mu to, sljedećih pola godine, svaki mjesec donijelo nezanemarivih dvije tisuće eura više u kućni proračun.
Uostalom, odvjetnici nisu jeftini.