Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot Youtube AFRIČKA KUGA Hoće li Hrvatska ostati bez kulena i kobasica?

AFRIČKA KUGA Hoće li Hrvatska ostati bez kulena i kobasica?

Zaraza se širi, evo što kaže ministar

S pojavom novih slučajeva afričke svinjske kuge, Ministarstvo poljoprivrede provodi eutanaziju svinja na farmama u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali i odstrel divljači. Unatoč velikom broju usmrćenih svinja, ministar David Vlajčić uvjerava da neće doći do nestašice suhomesnatih proizvoda.

Afrička svinjska kuga ponovno se pojavila u Slavoniji. Bolest nije pod kontrolom, jer su u petak na dvije farme u općini Jagodnjak eutanazirane 254 svinje, dok je u subotu usmrćeno njih još 12.

Lovci su u spremni na odstrel divljih svinja u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a ministar poljoprivrede David Vlajčić je za RTL poručio da je njegovo ministarstvo reagiralo na vrijeme i obavijestilo javnost o pojavi zaraze.

'Epidemiološka situacija se prati i odgovorno i profesionalno informira cijela javnost. Među ljudima koji nisu u temi dolazi do neke zabune kada se izvještava i govori o potvrđenim slučajevima i broju usmrćenih svinja - kada se na jednoj farmi pojavi i jedna pozitivna svinja sve svinje s te farme se nažalost moraju eutanazirati', rekao je Vlajčić.

Zaštita domaće proizvodnje

Pojava novih slučajeva zaraze dolazi nakon što je u lipnju Ministarstvo poljoprivrede popustilo stroge epidemiološke mjere. Vlajčić kaže kako nije bila riječ o popuštanju, već o prilagođavanju mjera epidemiološkoj situaciji, koja se sad ponovno pogoršala.

'Sve biosigurnosne mjere, veterinarske mjere vrijede na apsolutno svim područjima, nevezano za pomicanje zone ograničenja. Kada se to dogodilo radilo se o pozitivnoj epidemiološkoj situaciji. S jedne strane imamo pozive da su mjere prestroge i da se moraju prilagođavati tržištu kako bi preživjelo. S druge strane imamo ovakve situacije i tu je bitno zaštititi domaću proizvodnju uz što manje šteta', istaknuo je ministar.

Naknada štete

Dodao je kako su u svakodnevnoj komunikaciji s velikim farmama te proizvođačima mesa i mesnih prerađevina, ali i s malim, obiteljskim farmama.

'Ljudski faktor je ovdje ključan i oni koji poduzimaju nadstandardne biosigurnosne mjere i ulažu ogromne resurse u zaštitu svojih gospodarstava s njima moramo razvijati i tražiti rješenja kako bismo mogli nesmetano obavljati svoje poslove', naglasio je Vlajčić.

Dodao je da uz četiri postojeća programa, Vlada jamči i dodatnih 11 milijuna eura naknada za usmrćene svinje, repopulaciju, smanjenje cijena i izgubljenu dobit tijekom ove i sljedeće godine.

'Svinjogojstvo je ovdje, u mojoj Slavoniji tradicija, kultura življenja. Tu smo i kada se svinje na ovaj način štite, ali i kada se svinjci budu punili. Svinjogojci se žele baviti onim što najbolje znaju, a to su suhomesnati proizvodi koje svi volimo. Mi kao država ne radimo to iz pomoći, nego je to naša obveza', zaključio je Vlajčić.

Vaša reakcija na temu