Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Znanstvenici pronašli goleme količine vode duboko u svemiru

Znanstvenici pronašli goleme količine vode duboko u svemiru

Nevjerojatno otkriće

Astronomi su zabilježili nevjerojatno otkriće golemog rezervoara vode, skrivenog u dubokom svemiru, više od 12 milijardi svjetlosnih godina udaljenog od Zemlje.

Kako je istaknuto u studiji objavljenoj u časopisu Astrophysical Journal Letters, voda nije smještena na nekom planetu već kruži oko kvazara koji se nalazi u blizini supermasivne crne rupe, oko 20 milijardi puta masivnije od našeg Sunca.

Kvazar nazvan APM 08279+5255 izbacuje energiju nekoliko tisuća bilijuna sunaca i 'proizvodi' vodu koja se zadržava u njegovoj blizini. Zalihe vode na ovom dalekom mjestu su ogromne, sadrže ekvivalent otprilike 140 bilijuna puta sve vode u Zemljinim oceanima zajedno, prenosi Zimo.

Znanstvenik iz NASA-inog Laboratorija Jet Propulsion, Matt Bradford za Earth.com pojasnio je kako su tijekom proučavanja ovog kvazara i njegove crne rupe otkrili kako on zapravo 'stvara' vodu. Naime, crna rupa privlači materiju prema unutra, a dok to čini zagrijava okolni plin i prašinu te tako stvara područje ispunjeno molekulama koje nikad prije nisu bile zabilježene na tako velikoj udaljenosti.

Kvazari nisu nalik nijednoj običnoj zvijezdi. Karakterizira ih jak sjaj u središtu dalekih galaksija, a u njihovom srcu nalaze se supermasivne crne rupe koje svojim djelovanjem oslobađaju goleme količine energije. Ta energija pak eksplodira na svim vrstama valnih duljina, što čini kvazare jednim od najsjajnijih i najenergičnijih fenomena.

U slučaju ovog kvazara, astronomi su primijetili da je okružen vodenom parom, a zauzima područje koje se proteže stotinama svjetlosnih godina. Zanimljivo je da su, prilikom promatranja, astronomi primijetili da vodena para koju kvazar stvara ima relativno 'visoku' temperaturu, oko minus 52 stupnja Celzijusa, a oko 300 bilijuna je rjeđa od gustoće Zemljine atmosfere.

Astronomi su uočili i druge molekule, poput ugljičnog monoksida, što ukazuje na to da postoji obilje sirovog materijala koji može hraniti crnu rupu dok ona nastavlja rasti. Procjenjuju da ima dovoljno plina da se crna rupa poveća za oko šest puta, iako nije sigurno što će se dalje dogoditi. Dio ovog plina mogao bi formirati nove zvijezde, dok bi dio umjesto toga mogao biti izbačen u svemir.

Bradford i njegov tim ističu kako je otkrivanje vodene pare u tako udaljenom kvazaru ključno za širenje našeg znanja o tome kako se pojavljuju osnovni građevni blokovi svemira. Jer voda igra ključnu ulogu u oblikovanju razvoja zvijezda i galaksija, a ovim otkrićem astronomi su dobili nove tragove o tome kako je svemir stario i sazrijevao.

Vaša reakcija na temu