Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Zelena tranzicija u praksi: Hrvatska ulaže milijarde u zaštitu prirode, vode i klime

Zelena tranzicija u praksi: Hrvatska ulaže milijarde u zaštitu prirode, vode i klime

Predstavljeni su novi projekti u zaštićenim prirodnim područjima

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković sudjelovala je 21. svibnja u Lonjskom polju u programu ususret Međunarodnom danu bioraznolikosti i Danu zaštite prirode u Hrvatskoj. Ovom prigodom obilježena je i prva godina rada Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te su predstavljeni projekti očuvanja i obnove prirode. Događaju su prisustvovali državne tajnice Anja Bagarić i Tanja Radić Lakoš, državni tajnik Željko Vuković, ravnatelj Uprave za zaštitu prirode Igor Kreitmeyer, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Aljoša Duplić, ravnateljica Uprave za vodno gospodarstvo i zaštitu mora Elizabetom Kos, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić, gradonačelnici i načelnici Popovače, Jasenovca i Novske te predstavnici zajedničkih pašnjaka na području Lonjskog polja.

O projektima koji su u visokoj fazi pripremljenosti za 75 milijuna eura vrijedan poziv 'Poboljšano upravljanje zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000' danas su u Lonjskom polju govorili ravnatelj Parka prirode Lonjsko polje Domagoj Šejatović, ravnatelj Parka prirode Velebit Mario Šaban, ravnatelj Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje Kristijan Brkić, ravnatelj Parka prirode Kopački rit Ivo Bašić i ravnatelj Parka prirode Učka Žarko Erceg.

Lonjsko polje će ovim projektom restaurirati 500 ha travnjačkih staništa, očuvati tradicijsko pašarenje te povećati mogućnosti mladim poljoprivrednicima za proširenje stočnog fonda.

Kroz uspostavu modela održivog upravljanja travnjacima radi očuvanja ciljnih stanišnih tipova i uz njih vezane bioraznolikosti, u Parku prirode Velebit obnovit će se infrastruktura za održivo korištenje, obnovu i očuvanje travnjaka ekstenzivnim stočarstvom. Također, obnovit će se 20 bunara i lokvi na Velebitu.

Projektom u Parku prirode Učka poboljšat će se stanje slatkovodnog ekosustava i uvjeti za održivu poljoprivredu, a jedna od važnijih aktivnosti je i pohrana sjemena rijetkih i endemskih biljnih vrsta u banku sjemena, budući da je očuvanje genetske raznolikosti biljnog svijeta ključna strategija prilagodbe na klimatske promjene

Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje kroz projekt očuvanja mozaičnog krajobraza obnovit će oko 900 hektara zaraštavanjem degradiranih travnjačkih staništa i time udvostručiti korištene i održavane travnjačke površine u Parku.

Posebno se ističe i projekt restauracije vodenog ekosustava Kopačkog rita kojim će se poboljšati stanje i osigurati stabilnost močvarnih i vodenih staništa unutar cijelog sustava voda i o vodama ovisnih ekosustava projektnog područja, a time i brojnost rijetkih i ugroženih vrsta. Njime će se provesti plavljenje novih 200 ha vodenih površina na sjevernom dijelu u uvjetima jednogodišnjih voda, kao i restauracijske mjere s mjerljivim pokazateljima za površinu veću od 14.000 ha.

'Čestitam Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj i Međunarodni dan bioraznolikosti koji ove godine stavlja naglasak na sklad s prirodom i održivi razvoj. Kroz sveobuhvatne mjere restauracije, revitalizacije i održivog upravljanja prirodnim resursima, današnji projekti doprinose očuvanju nekih od najvrjednijih područja hrvatske prirodne baštine: od obnove tisuća hektara površine, poboljšanja stanja slatkovodnih ekosustava, očuvanja vrijednih rijetkih i endemskih biljnih vrsta i unaprjeđenja održive poljoprivrede do provođenja edukativnih aktivnosti. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ovih je dana navršilo svoju prvu godinu djelovanja u kojoj smo poduzeli niz aktivnosti i ostvarili dodatne iskorake kako bi Hrvatska bila zemlja koja ne samo da štiti svoje prirodne resurse, već i prepoznaje priliku za gospodarski razvoj u zelenim politikama te pruža snažnu zaštitu svojim građanima i gospodarstvenicima u procesu zelene tranzicije', kazala je ministrica Vučković.

Između ostalog, ministrica je naglasila kako je osigurano dodatnih 30 milijuna eura za sanaciju onečišćenih lokacija te su pokrenute izmjene Zakona o gospodarenju otpadom i Plana gospodarenja otpadom RH 2023. - 2028. kako bi se postavili temelji za učinkovitije i održivije upravljanje otpadom. 

U području vodnog gospodarstva Ministarstvo je izradilo Višegodišnji program koji identificira preko 550 projekata zaštite od štetnog djelovanja voda i javnog navodnjavanja ukupne vrijednosti 2 milijarde eura, provodi veliku reformu integracije vodnih isporučitelja, ali i Projekt zaštite od zaslanjenja tala i voda na području donje Neretve koji će omogućiti kvalitetnu vodu za navodnjavanje poljoprivrednih površina i spriječiti daljnju degradaciju tla.

Također, u iznimno zahtjevnim okolnostima globalnih kriza i rasta cijena, osiguran je nastavak niza vodno-komunalnih projekata diljem Hrvatske.

Ministrica je istaknula i aktivnosti u području ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama.

'Donošenjem Zakona o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja definirali smo korištenje više od 4 milijarde eura do 2030. i potvrdili svoju predanost borbi protiv klimatskih promjena. Samo u ovoj godini, Ministarstvo će s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objaviti pozive i natječaje ukupne vrijednosti 651,8 milijuna eura, što će omogućiti snažni daljnji zamah u projektima zelene tranzicije, ali i povećanju kvalitete života', rekla je ministrica te dodala kako ove godine uspostavljamo Centar za klimatske prilagodbe. 

Također, izrađen je i dostavljen nacrt Socijalnog plana za klimatsku politiku Europskoj komisiji koji će osigurati konkretnu pomoć ranjivim skupinama u području energetske učinkovitosti, pristupačnog prijevoza i kvalitetnijeg življenja.

Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana bioraznolikosti odvija se pod snažnim naglaskom na povezivanju Agende 2030 i njenih ciljeva održivog razvoja s Globalnim okvirom za bioraznolikost iz Kunminga i Montreala. Riječ je o dvije iznimno važne inicijative koje zajedno čine temelj za naš zajednički cilj – sklad s prirodom i održivi razvoj.

Vaša reakcija na temu