Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Učenici Pomorske škole iz Splita u akciji za budućnost Jadranskog mora

Učenici Pomorske škole iz Splita u akciji za budućnost Jadranskog mora

FishNoWaste projekt

Jadransko more je dio našeg identiteta, ono nas hrani, povezuje i oblikuje. Odrastali smo na njegovoj obali, učili plivati u njegovom plavetnilu, a mnogi od nas i danas na njemu grade život. No, kako mu vraćamo? Svake godine tone otpada završavaju u moru. Zimi vidimo sve više otpada na plažama, ljeti ronimo u osiromašenom podmorju, a ribe koje su bile ručak petkom sve su manje ili nestaju.

Gledajući ove promjene, učenici Pomorske škole iz Splita koji su ujedno i sudionici Erasmus+ projekta škole odlučili su preuzeti stvar u svoje ruke. Pred kraj ove školske godine, 10. lipnja organizirali su i proveli akciju čišćenja okoliša svoje škole i natjecanje u prikupljanju otpada. Ne samo da su okoliš svoje škole učinili boljim i zabavili se, nego su i poslali snažnu poruku.

Učenici Pomorske škole za budućnost mora

- Želimo budućnost u kojoj je naše more čisto, u kojoj ribari ne izvlače plastiku umjesto ribe, a plaže ostaju lijepo mjesto za kupanje i ronjenje - kaže Nikola Jurić, učenik Pomorske škole.

- Mladima, starijima, ribarima, turističkim djelatnicima, donositeljima odluka, pa čak i reperima i influencerima želimo proširiti glas da je krajnje vrijeme da promijenimo odnos prema moru. Jer bez njega, nema ni nas - nastavlja Marin Dominović.

- Iako odrasli donose zakone i odluke, upravo će mladi živjeti s posljedicama današnjih problema. Učenici Pomorske škole to jako dobro znaju. Oni su ti koji će u budućnosti ploviti ovim morem, oslanjati se na njegove resurse i dijeliti ga s generacijama koje dolaze - dodala je profesorica Dafne Vlahović.

Dugoročna promjena cilj je FishNoWaste projekta

Ova akcija dio je projekta FishNoWaste udruge Sunce, koji se provodi u suradnji s partnerima iz Hrvatske i Italije. Cilj mu je poboljšati zaštitu i očuvanje prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture, smanjiti sve oblike onečišćenja te educirati ljude o održivim praksama. Nije dovoljno samo ukloniti otpad s plaža – ključno je spriječiti njegovo stvaranje. 
U sklopu FishNoWaste projekta identificirali smo pilot-područja (četiri ribarske luke u Italiji i Hrvatskoj: Chioggia, Brižine, Rimini i Tribunj) za implementaciju održivih rješenja s nadom buduće implementacije na višoj razini.

- Sunce će se fokusirati na edukaciju i podizanje svijesti o principima smanjenja, ponovne uporabe i recikliranja otpada te morskom otpadu. Trebamo bolje gospodarenje otpadom, edukaciju ljudi, smanjenje jednokratne plastike i bolju provedbu zakona. Nažalost, većina se toga još uvijek ne primjenjuje u praksi - kaže Tea Kuzmičić Rosandić, voditeljica projekta u Suncu.

U sklopu projekta s učenicima Pomorske škole Split i V. gimnazije Vladimir Nazor proveden je ciklus radionica kako bi se učenici upoznali s tematikom morskog otpada, ali i kako bi sami naučili u djelo provesti svoj projekt i uspješno poruku prenijeti zajednici i javnosti.

Budite dio promjene Jadranskog mora

Ova inicijativa učenika Pomorske škole još je jedan podsjetnik da su promjene moguće kada ih pokrenu zajednica i pojedinci. Najveći učinak imat ćemo ako spriječimo da otpad uopće završi u moru. Učenici vjeruju u promjenu i žele svojim primjerom pokazati da se more može obnoviti i sačuvati. Jer ono što činimo danas, oblikuje svijet u kojem ćemo živjeti sutra.

Vaša reakcija na temu