Tvrtke Premium Chicken Company d.o.o. i Perutnina Ptuj d.o.o. ishodile su od Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije rješenja o prihvatljivosti za ekološku mrežu za devetnaest projekata peradarske industrije u Sisačko-moslavačkoj županiji i jednog postrojenja u Ivanić Gradu. Sedam projekata ušlo je u postupak procjene utjecaja na okoliš, a do 30. travnja 2025. na javnoj raspravi je Studija utjecaja na okoliš za izgradnju farmi za tov pilića u Općini Velika Ludina. Sisačko-moslavačka županija izvijestila je da se javna rasprava i javni uvid u Studiju održavaju u prostorijama Općine Velika Ludina svakog radnog dana od 7 do 15 sati.
'U vrijeme kada se svi služe internetom i sudjeluju na javnim raspravama putem interneta, ograničavanje uvida u Studiju i javnu raspravu na fizički dolazak u prostorije Općine, i to tijekom radnog vremena većine ljudi, samo je još jedan pokazatelj pokušaja da se uguši glas stanovnika ovog područja i cijele Hrvatske, na koje bi realizacija ovih projekata ostavila dugoročne katastrofalne posljedice. Pozivamo sve građane da pošalju svoje mišljenje pisanim putem na poštansku adresu: Sisačko-moslavačka županija, Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirode, Odsjek za zaštitu okoliša i prirode, Zagrebačka 44, 44 000 Sisak, s naznakom ‘Za Studiju – farme za tov pilića Velika Ludina’, kao što smo i mi učinili', poručuju iz udruge Prijatelji životinja.
Žestoko se protive izgradnji klaonice i farmi čiji će enormni kapaciteti, kako kažu, razorno djelovati na zdravlje ljudi, okoliš i patnju životinja: 'Planirani projekt izgradnje farme za tov pilića u Velikoj Ludini, kapaciteta gotovo 32 milijuna pilića godišnje, predstavlja višestruku prijetnju zdravlju i sigurnosti ljudi, okolišu, prirodnim resursima, bioraznolikosti te lokalnoj ekonomiji. Već i same brojke su alarmantne: godišnja proizvodnja 67 644 tona pilećeg mesa uz korištenje više od 490 000 m³ pitke vode, 26 000 m³ otpadnih voda, 8 milijuna m³ prirodnog plina, emisije stakleničkih plinova više od 15 800 tona CO₂ ekvivalenta godišnje, a uz sve to, očekuje se i godišnji mortalitet pilića viši od 1300 tona i 57 500 tona stajskog gnoja. Sve navedeno ukazuje da planirani kompleks nije usklađen s hrvatskim zakonodavstvom ni politikama EU-a o zaštiti voda, prirode i okoliša, a protivan je načelima održivog razvoja, Europskom zelenom planu, EU strategiji za bioraznolikost i međunarodnim obvezama Hrvatske! Riječ je o megalomanskom projektu koji će, ako se realizira, nepovratno negativno obilježiti ne samo Sisačko-moslavačku županiju nego i cijelu Hrvatsku'.
Prijatelji životinja pridružuju se upozorenjima stanovnika Sisačko-moslavačke županije da je, prema Studiji utjecaja na okoliš, izgradnja kompleksa ozbiljna prijetnja zdravlju građana, posebno djece u razvoju, starijih osoba i kroničnih bolesnika. Naime, nalazi se svega 900 metara od najbližeg naselja, u blizini poljoprivrednih površina i vodozaštitnih zona. No štetni utjecaji širit će se zrakom, vodom i tlom i izvan užeg područja postrojenja, koje će proizvoditi znatne količine amonijaka, metana i sumporovodika, koji izazivaju neugodne mirise te nadražuju dišni i živčani sustav. Na zdravlje ljudi i dobrobit životinja utjecat će i intenzivno korištenje antibiotika i gotovo četiri tone kemikalija kako bi se smanjila visoka smrtnost u jatima. Osim navedenoga, postoji i rizik od širenja zoonoza poput salmonele, kampilobakterioze i ptičje gripe, koje mogu uzrokovati teške respiratorne i neurološke komplikacije u ljudi.
Iz Udruge ističu da ovaj projekt prijeti i nepovratnom štetom za okoliš i prirodne resurse. Smješten je u blizini dvaju izvorišta pitke vode, što predstavlja ozbiljan rizik kontaminacije vode kemikalijama, gnojivom ili otpadnim vodama. Na svega 1 km udaljenosti od Parka prirode Lonjsko polje te u neposrednoj blizini šuma Žutice i Donja Posavina, posebnih područja očuvanja značajnog za vrste, odnosno ptice, ovaj projekt ugrožava očuvanje bioraznolikosti europskog značaja. Planirana godišnja potrošnja pitke vode i plina stvorit će pritisak na resurse, a studija ne jamči sigurnost od incidentnog onečišćenja. Projekt ne predviđa ni adekvatan sustav zbrinjavanja medicinskog otpada.
Sigurnosni rizici za ljude i okoliš također ne smiju biti zanemareni. Planirana godišnja potrošnja više od 8 milijuna m³ plina i upotreba dizelskih agregata nose visoki rizik od požara, eksplozije i curenja plinova. Posebno zabrinjava to što se postrojenje planira u seizmički aktivnoj zoni, bez ozbiljne analize rizika u slučaju potresa. Osim toga, projekt će znatno opteretiti lokalne ceste koje nisu predviđene za promet teških kamiona. Učestali prijevoz sirovina, pilića, gnoja i uginulih životinja ugrožava sigurnost građana, a kontaminacija prometnica dodatno povećava rizik od širenja bolesti.
'Tražimo da se zaustavi realizacija ovog štetnog projekta, koji predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju ljudi, okolišu, životinjama i dobrobiti lokalne zajednice. Ovakav projekt nije samo industrijsko pitanje, već pitanje osnovne odgovornosti prema zajednici i okolišu. Smatramo da je riječ o pitanju od nacionalne važnosti s obzirom na potencijalno nesagledive posljedice koje bi realizacija ovog projekta mogla imati. Pozivamo građane da pošalju Sisačko-moslavačkoj županiji poštom svoje argumente za protivljenje izgradnju farmi za tov pilića!', zaključuju Prijatelji životinja.
Njihovi argumenti i komentar za javnu raspravu, kao i više informacija nalaze se na www.prijatelji-zivotinja.hr.