Božo Petrov, kandidat Mosta za župana Dubrovačko-neretvanske županije, i Nikola Grmoja, saborski zastupnik i kandidat Mosta za gradonačelnika Metkovića, komentirali su službeno poništenje natječaja za izgradnju brane protiv zaslanjenja u dolini Neretve.
Riječ je o drugom ključnom projektu za borbu protiv zaslanjenja koji je propao - prvi je već ranije poništeni projekt distribucije nezaslanjene vode.
'Oba projekta su srušena jer sustav nije bio sposoban pratiti stvarnost. Troškovnici su ostali u godinama prije inflacije, a odgovorni nisu napravili ono osnovno - prilagoditi ih tržištu. I što se događa? Odbijene ponude, izgubljeno vrijeme i još jedan udarac za dolinu Neretve. Na to upozoravamo mjesecima', rekao je Petrov.
Podsjetio je kako je aktualna vlast tvrdila da 'Most izmišlja', dok su oni upozoravali da projekt prijeti propast.
'Kad smo ukazivali na ozbiljne manjkavosti u pripremi natječaja, HDZ-ov kandidat za župana Blaž Pezo, tvrdio je da sve ide po planu. Danas, kada je natječaj i službeno poništen, danas se taj isti čovjek ne čuje, nema ga u javnosti. Sad je jasno tko je govorio istinu, a tko pokušavao zataškati stvarnost. Dva strateška projekta - nula realizacije', kazao je.
Nikola Grmoja naglasio je koliko je ova situacija pogubna za lokalne poljoprivrednike.
'Poljoprivrednici u dolini Neretve više nemaju vremena. Tlo se zaslanjuje, usjevi trpe, a odgovorni se i dalje bave administracijom, a ne rješenjima. Mi ovdje ne živimo u teoriji - ljudi doslovno zalijevaju zaslanjenom vodom. Ako to nekome u Zagrebu nije dovoljno dramatično, nama ovdje jest. Da se ne bi borili protiv projekta Gornjih Horizonata, gurali su nam branu kao rješenje, iako bi se uz branu trebalo boriti i protiv Gornjih Horizonata. Sad je i brana pala, a o Gornjim Horizontima šute i županijski HDZ i Vlada i gradonačelnik Metkovića', rekao je Grmoja.
Most je na konferenciji iznio i konkretne mjere koje se moraju odmah poduzeti. To su: hitna revizija svih troškovnika - prema ažuriranim tržišnim cijenama, uz uključivanje stručnjaka i žurne postupke usklađivanja, privremeni interventni plan za očuvanje plodnih površina do ponovnog raspisivanja natječaja, jasnu vremensku crtu – s definiranim rokovima za ponovni natječaj i realizaciju obje faze projekta, te formiranje županijske radne skupine za obranu od zaslanjenja, koja će uključivati i lokalne poljoprivrednike i stručnjake s terena, a ne samo uredske tehničare.
'Ovdje više nije riječ o birokraciji. Ovo je pitanje opstanka. I ako ćemo i dalje imati iste ljude na vlasti - dobit ćemo iste rezultate. Vrijeme je za ljude koji znaju kako, ali i koji znaju slušati one koji od ove zemlje žive', naglasili su Petrov i Grmoja.