Kako biste izbjegli pretjeranu potrošnju goriva i nedostatak goriva, sljedeća preporuka može pomoći. Stručnjaci ADAC-a daju vrlo konkretne informacije o tome kada trebate natočiti gorivo, prenosi Fenix-magazin.
Odgovor na pitanje kada natočiti gorivo važniji je nego što mnogi vjerojatno shvaćaju. Potpuno prazan spremnik ne samo da je izuzetno nezgodan, već može dovesti do nekoliko problema. Oni utječu na funkcionalnost vašeg vozila i njegovu sigurnost.
Motor se gasi: Najočitiji problem je da motor više ne prima gorivo i stoga se gasi. To može biti osobito opasno ako se dogodi na prometnoj ulici ili autocesti.
Oštećenje sustava za gorivo: Moderne pumpe za gorivo dizajnirane su za rad na gorivo koje djeluje kao rashladno sredstvo. Ako redovito vozite s gotovo praznim spremnikom, to može skratiti vijek trajanja pumpe za gorivo jer se pregrijava.
Začepljenje filtra goriva: Gorivo u spremniku pomaže u zadržavanju prljavštine i krhotina na dnu spremnika. Ako je spremnik prazan, pumpa može usisati tu prljavštinu i začepiti filter goriva.
Zrak u sustavu goriva: Potpuno prazan spremnik može uzrokovati ulazak zraka u sustav goriva.
Uklanjanje ovog zraka i ponovno uspostavljanje normalnog rada može zahtijevati profesionalno održavanje.
Skraćenje životnog vijeka akumulatora: Ako se motor zaustavi zbog nedostatka goriva i pokuša se ponovno pokrenuti vozilo, to može nepotrebno opteretiti akumulator i skratiti mu životni vijek.
Sigurnosne opasnosti: Neočekivano zaustavljanje motora može dovesti do opasne situacije, osobito ako se dogodi na autocestama ili u područjima gdje nema mogućnosti sigurnog zaustavljanja. Može biti teško kontrolirati vozilo ili manevrirati na sigurno mjesto bez pomoći motora.
Ako znate kada najkasnije trebate natočiti gorivo, u poziciji ste spriječiti takve probleme, koji ponekad mogu biti ozbiljni. Osim toga, pravodobno točenje goriva pomaže u održavanju vozila i povećava sigurnost na cestama.
Vozači bi se trebali pridržavati posebnog pravila: 'Nipošto nemojte voziti 'na rezervi', nego pripazite na pokazivač goriva i na vrijeme gorivo – čak i ako je spremnik još prazan'.
Ali budite oprezni: Čak i s modernim putnim računalima, točnost prikaza goriva u automobilu može varirati.
Ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući model vozila, starost vozila i tehnologiju koja se koristi za mjerenje. Stoga se ne biste trebali slijepo oslanjati na to.