Dječji vrtić 'Vanđela Božitković' nametnuo se kao iznimno pozitivan primjer učenja najmlađih o održivim praksama i podizanja svijesti o važnosti ekologije. Kroz razne aktivnosti u vrtiću mališani stječu osnovna znanja o uzgoju, porijeklu hrane i važnosti zdrave prehrane. Djeca ne samo da promatraju proces rasta biljaka, već i aktivno sudjeluju u zalijevanju, brizi i berbi plodova. Zatim ih koriste za pripremu vlastitih obroka.
Ova praksa pruža temelj za razumijevanje pojma održivosti, potičući ih na očuvanje resursa i stvaranje zdravih životnih navika. Kroz razgovor s ravnateljicom vrtića Sanjom Ćurin, otkrili smo kako točno djeca uče o održivosti i ekologiji.
Kako kroz svakodnevne aktivnosti i projekte poput 'Eko vrta' i 'Zdrave hrane' vrtić potiče djecu na razumijevanje održivog razvoja i zaštite prirode?
'Projekti poput 'Eko vrta' i 'Zdrave hrane' omogućuju djeci izravnu interakciju s prirodom, gdje kroz igru uče o procesu rasta biljaka, recikliranju i važnosti zdrave prehrane. U Eko vrtu djeca sade biljke, zalijevaju ih i promatraju njihov rast, dok im projekt 'Zdrava hrana' omogućuje pripremu jednostavnih, zdravih obroka, čime stječu osnovno razumijevanje o porijeklu hrane.
Djeca ubiru plodove iz svog eko vrta i pripremaju ih, te konzumiraju. Jedu blitvu i krumpir iz svog vrta, rajčice, paprike, salatu, također iz svog vrta. Sve zalijevaju svojim maslinovim uljem, kada je berba uspješna. Kroz ove aktivnosti vrtić potiče djecu na promišljanje o održivosti, očuvanju resursa i važnosti zdravih životnih navika. Na maloj količini zemlje sadi se povrće, ljekovito i začinsko bilje, a između gredica posađeni su agrumi, koji će tek davati plodove.'
Na koji način rad u Eko vrtu pridonosi razvoju odgovornosti kod djece i njihovom odnosu prema okolišu?
'Rad u Eko vrtu pomaže djeci razviti osjećaj odgovornosti, jer svakodnevno sudjeluju u brizi za biljke koje su sami posadili. Kroz ove aktivnosti uče kako njihova pažnja i trud doprinose rastu i uspješnom razvoju biljaka.
Također, djeca postaju svjesnija okoliša, uče o prirodnim procesima i važnosti očuvanja biljnog svijeta. Ova iskustva oblikuju njihov pozitivan odnos prema okolišu i odgovorno ponašanje koje će nositi u daljnjem životu. Dodir sa zemljom, njihove ruke u zemlji doprinose boljem razumijevanju djece o produktima koji iz svega proizlaze.'
Koji su najveći izazovi s kojima se susrećete u provedbi programa održivog razvoja u vrtiću?
'Najveći izazovi uključuju ograničene resurse za kontinuirano održavanje projekata, nedostatak stručnog osoblja s iskustvom u temama održivosti te prilagođavanje sadržaja koji je primjeren dobi djece. Također, postoji izazov kako djecu motivirati na dulje razdoblje, jer je potrebno stalno osmišljavati nove aktivnosti koje će ih zainteresirati i održati im pažnju.'
Kako planirate proširiti ili unaprijediti programe vezane za održivi razvoj u budućnosti?
'Planiramo proširiti programe kroz suradnju s lokalnim ekološkim organizacijama, organizaciju posjeta eko-farmama te uključivanje roditelja u radionice i aktivnosti. Također, želimo razviti digitalne materijale i prilagođene edukativne igre o održivosti kako bismo aktivnosti učinili zanimljivijima i pristupačnijima djeci.'
Sudjelovanjem u aktivnostima poput rada u Eko vrtu i pripremi zdravih obroka, djeca u ovom vrtiću razvijaju odgovoran odnos prema prirodi i resursima koji nas okružuju. Pružajući im priliku da iz prve ruke dožive ciklus sadnje i žetve, vrtić ne samo da ih uči osnovama održivog razvoja, već ih osnažuje da kroz jednostavne radnje stvaraju pozitivan utjecaj na svoje okruženje.
Ovim putem zahvaljujemo ravnateljici Sanji Ćurin na razgovoru, a najmlađima želimo da prenesu stečena znanja i svijest u vlastiti život i život onih oko njih!