Ovaj tjedan mlade snage iz 6 europskih zemalja radno su, sadeći nova stabla, obilježili jubilarnu, stotu akciju pošumljavanja u sklopu najvećeg hrvatskog i regionalnog volonterskog projekta pošumljavanja, CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativnog programa Šumoborci. Učenici i profesori iz Hrvatske, Poljske, Portugala, Rumunjske, Grčke i Turske, udružili su snage te su u sklopu Erasmus+ programa i u suradnji s organizatorima projekta, Savezom izviđača Hrvatske, agencijom HEARTH i Hrvatskim šumama - Šumarija Sisak, u šumi Brezovica kraj Siska, pomogli posaditi novih 2000 sadnica hrasta s ciljem obnove lokalnih šuma. Uz pomoć šumara Hrvatskih šuma i izviđača, mladi su se Europljani, u nacionalno miješanim timovima, mnogi po prvi puta susreli s 'štihačom', 'sadilljom' i 'budakom' - alatima koje su koristili pri sadnji sadnica hrasta. Štoviše, mnogima je ovo bio prvi put da su posadili svoju sadnicu. Mnogima prvi put, ali učenicima i profesorima II. Zagrebačke gimnazije, koji su bili domaćini ovog Erasmus+ programa, ovo je već treća godina sudjelovanja u programu Šumoborci te su, kao sada već iskusni saditelji, uz izviđače i šumare, bili prava podrška svojim međunarodnim gostima.
'Ovo mi je već treća godina da pošumljavam sa Šumoborcima. Bilo nam je danas dosta hladno, ali i zabavno. Svaki puta nam je zanimljivo, ali danas je bilo posebno jer smo bili u međunarodnim timovima i svatko od nas iz Hrvatske sadio je u paru s nekim iz druge partnerske države. Ja sam danas sadio u paru s jednim dečkom iz Grčke. Za razliku od mene, njemu je prvi put da sudjeluje u akciji pošumljavanja, ali je kopao i sadio kao da je to radio već puno puta. Poručio bih ostalima da se isto okušaju u ovakvim akcijama - Give it a shot - probajte, dođite, nemate šta za izgubit, a svidjet će vam se sigurno i doći ćete ponovo', izjavio je Jan (16) iz II. Gimnazije iz Zagreba.
Većini stranih učenika ovo je bila prva ovakva akcija, ali sigurno će iskustva stečena u Hrvatskoj ponijeti kući jer su proveli zanimljiv i poučan dan u prirodi i učinili nešto dobro za naš okoliš.
'Ovo mi je bila prva akcija pošumljavanja u životu. Nije bilo tako teško i zaista mi je bilo zanimljivo i uzbudljivo, pogotovo jer mi je ovo prvi puta da sam posadila nova stabla. Željela bih ovo ponoviti sa svojim prijateljima u Rumunjskoj jer smatram da ovako, sadnjom stabala, možemo puno pomoći našoj prirodi', rekla je Roberta (16) iz Rumunjske.
Ove volonterske akcije pošumljavanja održavaju se godišnje u dva ciklusa, rano proljetni i kasno jesenski. Ovih dana upravo je krenuo ovaj jesenski ciklus te se akcije pošumljavanja održavaju gotovo svaki dan. Uz izviđače i šumare Hrvatskih šuma koji sve akcije organiziraju i u njima sudjeluju, u pošumljavanjima najviše sudjeluju srednjoškolci iz 40-ak partnerskih škola, predstavnici raznih udruga i organizacija te volonteri iz više od 35 tvrtki partnera koji su uključeni u projekt CO2MPENSATING BY PLANTING.
U ovoj stotoj akciji, uz izviđače, šumare, učenike i profesore, u pošumljavanju su sudjelovali i volonteri tvrtke Mapei koja je jedna od partnera projekta.
'Bilo nam je odlično i jako nam je drago da možemo napraviti ovako jedan veliki doprinos za prirodu. Već treću puta sudjelujemo u ovom odlično projektu i iako nam je danas bio malo teži teren za sadnju, brzo smo se uigrali i sve što smo uzeli od sadnica, sve smo uspješno posadili. Bilo bi super da nas se što više priključi u ovim akcijama, tko god može, pogotovo u ovako velikim timovima. Osim što je zdravo provesti vrijeme u prirodi, naučili smo nešto novo i napravili nešto lijepo i društveno korisno', izjavila je Tanja iz Mapei Hrvatska.
Projekt CO2MPENSATING BY PLANTING i program Šumoborci, trenutačno je, uz sestrinski projekt Boranka, najveći volonterski program pošumljavanja u Hrvatskoj. Organiziraju ga Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i agencija HEARTH, prva hrvatska i regionalna agencija za društveno odgovorno poslovanje, u suradnji s brojnim suradnicima i partnerima. U 3 godine provedbe, u akcijama pošumljavanja širom Hrvatske, sudjelovalo je više od 8500 volontera Šumoboraca koji su posadili više od 156.000 novih stabala, u najvećoj mjeri hrasta. U projektu se pošumljavaju područja u kojima je došlo do oštećenja ili propadanja šumskih sastojina zbog utjecaja klimatskih promjena i vremenskih ekstrema.
Projekt se nastavlja i idućih dana te će do kraja ove godine više od 1000 Šumoboraca posaditi novih 25.000 sadnica. Nakon završetka ovogodišnje sezone, Šumoborci nastavljaju iduće proljeće s novim akcijama pošumljavanja, a u planu je širenje akcija na sve hrvatske regije, pogotovo tamo gdje je potrebna pomoć i ljudska ruka u obnovi šuma.